Novinky

Novinky

15.03.2019
Ambiciózní biotechnologie se sjely do Prahy

Do Prahy se už po čtvrté sjeli vědci z několika zemí, aby zde investorům představili ty nejzajímavější biotechnologie zkvalitňující lidské životy.

6. března 2019 se v Národní technické knihovně v Praze uskutečnil již čtvrtý ročník mezinárodní konference BioSpot, na níž se každoročně zástupcům domácích a zahraničních investorů představují ty nejpokročilejší a nejzajímavější technologie vyvinuté v oblasti life sciences (věd o živých organismech), které mají velký potenciál dostat se do praxe.

Letos vědci z Česka, Slovenska, Polska a Německa představili 22 různých technologií z řady oborů, mezi nimi např. novou přesnou diagnostiku rakoviny prostaty schopnou předejít 90 % zbytečných biopsií, nové léčivo na chronickou leukemii, antimikrobiální látky proti rezistentním infekcím či technologii pro diagnostiku přímo v ambulanci lékaře založenou na elektronických mikročipech s uhlíkovými nanotrubičkami.

Platformu BioSpot jsme před třemi lety založili proto, abychom usnadnili těm nejnadějnějším projektům překonat propast mezi laboratořemi a výrobními linkami, dostat je na trh a umožnit jim tak dramaticky zlepšit naše životy. A moc mě těší, když vidím mezi vědci v oblasti life sciences stále silnější trend naplnit potenciál těchto technologií,“ říká jeden ze zakladatelů platformy BioSpot Martin Fusek z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. „Skvělým příkladem je třeba v loňském roce založený start-up DIANA Biotechnologies, který rozvíjí technologii představenou právě na naší konferenci.

BioSpot oslavil letos již čtvrté narozeniny a neustále se rozrůstá, přilákal nyní o mnoho více účastníků než v předchozích ročnících. Byly představeny velmi zajímavé technologie, jejichž kvalita markantně roste. Dostáváme se do povědomí zahraničních vědců i investorů a BioSpot se stává renomovaným mezinárodním tech-transferovým počinem,“ shrnuje další ze zakladatelů platformy BioSpot Marián Hajdúch z Ústavu molekulární a translační medicíny LF Univerzity Palackého v Olomouci.

S novými technologiemi se letos seznámili zástupci řady investorů, např. RSJ Investments, bpd partners, Bohemia Venture Capital či Beckman Coulter.

BioSpot je pro mě unikátní příležitostí potkat se jak se zkušenými vědci, tak s mladými talenty. Všichni se snaží nejen získat ocenění a citace mezi odborníky, ale hlavně dostat své objevy z laboratoře na trh. Vznikají tak produkty, které mohou přinést reálnou hodnotu společnosti a pozitivně ovlivnit životy mnoha lidí. My se mimo jiné zabýváme podporou přesně takových projektů, proto mám radost, že se jich i tento rok na BioSpotu ukázalo mnoho,“ komentuje letošní konferenci Přemysl Rubeš, Founder & Managing Partner venture kapitálového fondu Bohemia Venture Capital.

Příští ročník konference BioSpot se uskuteční 5. března 2020 v Praze.

 
O BioSpotu Mezinárodní platforma a konference BioSpot vznikla v České republice v roce 2016. Jejím cílem je vyhodnocovat vývojový a komerční potenciál nejzajímavějších objevů a technologií z oblasti Life sciences a usnadňovat jim cestu k soukromým investorům z celého světa. Za platformou stojí klastr MedChemBio, Ústav molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a také známý Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, který patří v oblasti komercializace vědeckých výsledků mezi nejúspěšnější instituce na světě.