ÚvodDvorana slávyAntonín HolýVýsledky

Výsledky

Původní antivirotika vyvinutá v České Republice (Československu):
 
Duviragel Duviragel

Duviragel™ (antiherpeticum)
Původní český lék proti oparům. Vývoj tohoto léku začal v roce 1976 když se Prof. Antonín Holý poprvé setkal s Prof. Erikem De Clercqem (Katolická Univerzita v Lovani) a belgický lékař a virolog objevil inhibiční účinky některých látek Prof. Holého vůči patogenním virům. Jedna z těchto látek (DHPA) vykazovala aktivitu proti RNA i některým DNA virům s téměř žádnou toxicitou. Duviragel byl vyvinut na Ústavu organické chemie a biochemie ve spolupráci s firmou Léčiva a uveden na trh po deseti letech intenzivního výzkumu.

 
AZT AZT

Azidothymidine
Originální postup přípravy azidothymidinu, látky účinné proti viru HIV (LACHEMA Brno).

 
 
Původní antivirotika vyvinutá firmou Gilead Sciences (USA):
 
Vistide Vistide

Vistide™ (cidofovir, roztok pro intravenózní použití)
Vistide byl schválen v roce 1996 pro léčení cytomegalovirové retinitidy. Dále byl mnohokrát klinicky použit pro léčbu papilomavirových, poxvirových a herpesvirových infekcí u pacientů s oslabenou imunitou.

Viread Viread

Viread™ (tenofovir disoproxil fumarate)
Tento lék inhibuje replikaci viru HIV. Látka nedokáže virus zničit, nicméně zpomalí rozvoj AIDS u HIV positivních pacientů. Látka byla schválena v roce 2001 v USA a dnes je jedním z nejúčinnějších léků proti AIDS. Viread byl zaregistrován a je používán v mnoha zemích na celém světě včetně EU a Japonska. V roce 2008 byl Viread schválen také pro léčbu chronické hepatitidy B.

Hepsera Hepsera

Hepsera™ (adefovir dipivoxil)
Tento lék byl schválen v roce 2002 v USA pro léčbu chronické virové hepatitidy B. 300 milionů lidí na celém světě je nakaženo virem hepatitidy B (HBV) a jeden milion nakažených každý rok zemře na následky tohoto onemocnění. Výhodou této látky je její účinek u pacientů s mutantami HBV resistentními na ostatní léky (lamivudin).

Truvada Viread

Truvada™ (emtricitabine and tenofovir disoproxil fumarate)
Truvada je dnes jedna z nejúčinnějších pilulek proti HIV infekci, je kombinací našeho léku Viread a Emtricitabinu (Emtriva, USA) a byla zaregistrována v roce 2004 v USA. Truvada výrazně zvyšuje kvalitu života pacientů s AIDS, užívá se jedna tableta jednou denně místo dříve užívaných třinácti pilulek. U 65% pacientů léčených Truvadou po pěti letech klesá počet virových partikulí v krvi pod detekovatelnou hodnotu.

Atripla Viread

Atripla™ (efavirenz, emtricitabine and tenofovir disoproxil fumarate)
První fixní kombinovaný přípravek pro léčbu infekce HIV schválený v roce 2006 FDA. Atripla je kombinací látek efavirenz (Bristol-Myers Squibb), emtricitabine a tenofovir (Truvada, Gilead Sciences) a je určena pro léčbu HIV infekce samostatně nebo v kombinaci s dalšími antiretrovirálními léky.