ÚvodDvorana slávyLidé a události 2008

Lidé a události 2008

 

LISTOPAD

 

Prof. Pavel Hobza laureátem Národní ceny vlády ČR "Česká Hlava 2008"

Prof. Pavel Hobza

Více než sto projektů českých vědkyň a vědců se letos ucházelo v sedmi kategoriích o nejprestižnější české ocenění "Česká hlava". Osm lidí z řad nejvýznamnějších českých vědců získalo titul Česká hlava, další pak například Cenu pro vysokoškolského studenta nebo Všeobecné zdravotní pojišťovny. Laureátem Národní ceny vlády ČR se stal teoretický chemik Prof. Pavel Hobza z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.

Prof. Pavel Hobza, jeden z nejcitovanějších českých vědců, získal respekt a uznání zejména za svůj objev nepravé vodíkové vazby, kvůli kterému se musely přepsat i učebnice chemie. Paradoxně na tento objev přišel náhodou a dlouhou dobu jeho výsledky u ostatních i zahraničních vědců nebudily důvěru.

 


 

SRPEN

 

Spiers Memorial Award - Prestižní cena pro Pavla Jungwirtha

Doc. Mgr. Pavlu Jungwirthovi, CSc. byla britskou Royal Society of Chemistry udělena cena Spiers Memorial Award za "Inovativní počítačové simulace povrchových procesů". Tuto cenu, udělovanou každoročně Faraday Division of the Royal Society of Chemistry, obdržel Pavel Jungwirth na mezinárodní konferenci 141. Faraday Discussion: Water – from Interfaces to the Bulk konané v Edinburghu 27.–29.VIII.2008. S cenou je spojena medaile, finanční odměna a úvodní plenární přednáška na výše zmíněné konferenci.

Cena je pojmenována po Fredericku Speirsovi, který v r. 1903 založil Faraday Society. Tuto cenu v minulosti získala řada významných chemiků, např. nositelé Nobelovy ceny Gerhard Ertl, John Polanyi či Dudley Herschbach.

Prof. Pavel Jungwirth - Spiers Memorial Award 2008 Winner