Novinky

Novinky

28.04.2017
Historická pracovna Antonína Holého zpřístupněna veřejnosti


Ve středu 3. května se poprvé otevírá veřejnosti zrekonstruovaná historická pracovna prof. Antonína Holého, jednoho z nejvýznamnějších českých vědců posledních desetiletí, jehož léky pomáhají milionům pacientů s HIV na celém světě.

 

DCA2017

Prof. Holý působil po většinu svého profesního života až do své smrti na Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Zde vychoval řadu žáků a učinil své nejdůležitější objevy, které vedly k vývoji léků, jež prospívají milionům pacientů s HIV či hepatitidou typu B na celém světě. Jeho patenty a licenční poplatky s nimi spojené rovněž znamenaly velký finanční přínos, který umožnil Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) kompletně zrekonstruovat celý výzkumný areál a postavit novou budovu pro moderní laboratoře.

Právě kvůli kompletní rekonstrukci byla pracovna prof. Holého, udržovaná jeho někdejšími spolupracovníky v téměř původním stavu, na začátku roku 2016 vyklizena a nyní se po dokončení rekonstrukce vrací zpět na své místo a zpřístupňuje se veřejnosti.

„Antonín Holý zanechal na našem ústavu hlubokou stopu. Kromě svých žáků a pokračujícího výzkumu tu po něm zůstala tradice cílevědomé a obětavé práce s tvrdošíjným zaujetím a přesvědčením, jak postupovat,“ říká Dr. Zdeněk Hostomský, ředitel ÚOCHB. „I proto je pro nás důležité zachovat toto místo pokud možno v nezměněném stavu jako připomínku vědecké píle, která mu umožnila dosáhnout oněch zářných úspěchů a světové proslulosti.“

Na obnově pracovny se podílela i Barbara Česneková, někdejší sekretářka a blízká spolupracovnice Antonína Holého, která po jeho boku působila od roku 1993 až do jeho smrti v červenci 2012. „Jsem moc ráda, že se podařilo vrátit na původní místo téměř vše, co tu po sobě pan profesor zanechal. Na své místo se vrátil třeba jeho zápisník, hrnek na kávu nebo jeden z jeho milovaných kaktusů. Chtěli jsme, aby návštěvník měl pocit, že si pan profesor jen odskočil do laboratoře a za chvíli se zase vrátí. Snad se nám to povedlo,“ dodává Barbara Česneková.

Historická pracovna Antonína Holého se poprvé zpřístupní veřejnosti 3. května od 10 do 16 h. Skupiny budou na prohlídku vyrážet vždy v celou hodinu ze vstupní haly budovy Ústavu organické chemie a biochemie na Flemingově nám. 2 v pražských Dejvicích. Pracovna se bude veřejnosti otevírat i v budoucnu při pravidelných dnech otevřených dveří a jiných příležitostech, pro organizované skupiny i v jiných termínech po předchozí domluvě.