Novinky

Novinky

15.05.2019
SHINE a ÚOCHB uzavírají licenční smlouvu na přípravu Lu-177


Zcela nová metoda separace lutecia usnadní a zrychlí výrobu radiofarmak pro léčbu rakoviny


15. května 2019, Praha – Ústav organické chemie a biochemie AV ČR uzavřel licenční smlouvu na využití nové metody separace prvků vzácných zemin s americkou společností SHINE Medical Technologies, Inc., která usiluje stát se světovou jedničkou v bezpečné, čisté a cenově dosažitelné produkci izotopů pro zdravotnictví. SHINE novou metodu využije k přípravě lutecia-177 pro léčbu rakoviny. Separační techniku vyvinul Dr. Miloslav Polášek, vedoucí skupiny cíleného výzkumu Koordinační chemie zaměřující se na vývoj nových chemických nástrojů pro rozvoj nukleární medicíny a molekulárních zobrazovacích metod.

„Separace tzv. prvků vzácných zemin je velmi obtížná, obzvláště tehdy, když jsou radioaktivní a potře-bujete je získat extrémně čisté. Naše technologie, kterou jsme vyvinuli právě pro tyto účely, je schopna výrazně urychlit a rozšířit výrobu Lu-177, které se začíná prosazovat v radioterapii. Jako vědce mě velmi těší, že roky v laboratoři se nyní mohou přetavit do něčeho využitelného v praxi, co navíc pomůže pacientům s rakovinou,“ říká Dr. Miloslav Polášek z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.

Oznámení o spolupráci přichází týden po započetí stavebních prací v Janesville ve Wisconsinu na novém závodě SHINE, v němž se společnost zaměří na výrobu různých izotopů pro lékařské použití, včetně Lu-177. Metoda vyvinutá na ÚOCHB umožní rychle a efektivně oddělovat lutecium-177 od ozářených terčů ytterbia-176 a připravovat tak vysoce koncentrované, tzv. beznosičové Lu-177.

„Protinádorová terapeutika založená na Lu-177, která jsou ve vývoji, slibují velký přínos po celém svě-tě,“ říká Greg Piefer, zakladatel a ředitel SHINE. „SHINE si dala za cíl zajistit dostatek Lu-177 k uspokojení poptávky, protože stále více pacientů se s jeho pomocí může léčit. Technologie vyvinutá na ÚOCHB je klíčová pro naši strategii dostat se rychle na trh.“

„Jsme opravdu nadšeni z této nové spolupráce a věříme, že vyústí v pomoc pacientům, kteří se budou moci léčit pomocí Lu-177,” říká k uzavření licenční smlouvy Martin Fusek, zástupce ředitele pro strategický rozvoj v ÚOCHB.

„To, co Dr. Polášek dělá na tomto poli, je fenomenální. Doufám, že je to jen začátek hodně dlouhé a vzájemně prospěšné spolupráce mezi ÚOCHB a SHINE,“ dodává Katrina Pitas, viceprezidentka firmy pro obchodní rozvoj.Dr. Miloslav Polášek, vedoucí skupiny cíleného výzkumu Koordinační chemie
(Foto: Archiv ÚOCHB)Licenční smlouvu podepsali ředitel ÚOCHB Zdeněk Hostomský (vlevo) a Todd Asmuth, prezident a CFO společnosti SHINE Medical Technologies.
(Foto: Michal Hoskovec / ÚOCHB)