Research

Research

Research Groups

Analytical Chemistry and Separation Sciences
Václav Kašička (Senior research group)

Biochemistry and Molecular Biology
Evžen Bouřa (Junior research group)
Edward Curtis (Junior research group)
Jiří Jiráček (Senior research group)
Jan Konvalinka (Senior research group)
Josef Lazar (Junior research group)
Lenka Maletínská (Senior research group)
Michael Mareš (Senior research group)
Iva Pichová (Senior research group)
Pavlína Řezáčová (Senior research group)
Kvido Stříšovský (Junior research group)
Norbert Weiss (Junior research group)

Bioorganic and Medicinal Chemistry
Michal Hocek (Senior research group)
Zlatko Janeba (Senior research group)
Radim Nencka (Junior research group)
Ivan Rosenberg (Senior research group)
Filip Teplý (Junior research group)
Milan Vrábel (Junior research group)

Chemical Biology
Hana Macíčková Cahová (Junior research group)
Dmytro Yushchenko (Junior research group)

Chemistry of Natural Products
Robert Hanus (Junior research group)
Ullrich Jahn (Senior research group)
Irena Valterová (Senior research group)

Computational Chemistry
Zdeněk Havlas (IOCB Honorary Chair)
Pavel Hobza (IOCB Distinguished Chair)
Pavel Jungwirth (IOCB Distinguished Chair)
Lubomír Rulíšek (Senior research group)

Organic Chemistry
Petr Beier (Senior research group)
Michael J. Bojdys (Junior research group)
Josef Michl (Senior research group)
Ivo Starý (Senior research group)

Spectroscopy and Physical Organic Chemistry
Petr Bouř (Senior research group)

Synthetic Nanochemistry
Petr Cígler (Junior research group)




Targeted Research Groups

Antimicrobial Peptides (Václav Čeřovský)
HBV Cure (Gabriel Birkuš)
Steroidal Inhibitors (Martin Kotora)




Research-Service Groups

Biochemical Pharmacology of Antimetabolites (Helena Mertlíková-Kaiserová)
Bioinformatics (Jiří Vondrášek)
Mass Spectrometry (Josef Cvačka)
Medicinal Chemistry (Pavel Majer)
NMR and Molecular Spectroscopy (David Šaman)
Virology (Jan Weber)




Selected Service Groups

Analytical Laboratory (Stanislava Matějková)
Development Workshops (Petr Mudra)
Information Technologies and Services (Jiří Polách)
Laboratory of Radioisotopes (Tomáš Elbert)