Váš webový prohlížeč je zastaralý. Aktualizujte svůj prohlížeč pro větší bezpečnost, rychlost a nejlepší zkušenosti na tomto webu

Věda a společnost (Týden vědy a techniky)

12. listopadu 2019
ÚOCHB
Věda a společnost (Týden vědy a techniky)
Datum

12. listopadu 2019

Čas

16:30 Viktor Kolman – Vývoj léků


17:15 Miloslav Polášek – Věda a byznys

Místo
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
Flemingovo nám. 2
Praha 6

Blok přednášek a exkurzí do laboratoří zaměřený na praktickou funkci vědy v současné společnosti. První přednáška se zaměří na cestu vývoje léčiv od prvního nápadu jednoho vědce až po prodej účinného léčiva v lékárně. Druhá přednáška se bude věnovat vědě jako příležitosti k investici a otázce možných rizik při vědeckém výzkumu.

Po přednáškách se budou moci návštěvníci podívat do laboratoří přednášejících vědců, kde se dozví více o jejich výzkumu.

Program je určen pro publikum starší 15 let.

Program

16:30 Viktor Kolman – Vývoj léků (přednáška)

Cesta vývoje nových léčiv (tzv. drug discovery) bývá dlouhá, těžká a drahá. Kolik vlastně tento proces stojí času a peněz? Jak probíhá schvalovací režim v různých zemích a na různých kontinentech? Je opravdu nutné testovat léky na zvířatech a jak přísná je kontrola tohoto procesu?
Viktor Kolman, PhD. – po vystudování organické chemie v Pardubicích a supramolekulární chemie na Masarykově Univerzitě v Brně nastoupil na ÚOCHB do skupiny Zlatka Janeby. V současné době se zabývá vývojem látek s protizánětlivými účinky.


17:15 Miloslav Polášek – Věda a byznys (přednáška)

Vědec se zkušenostmi ze základního i aplikovaného výzkumu osvětlí cestu vědeckého výzkumu z finančního hlediska. Co je potřeba, aby se výsledek z laboratoře dostal do praxe? Může vědecký objev přinést nový produkt, pracovní místa, příležitosti? Jakou roli v tom hraje investice, riziko a odvaha? Lze zaručit vědecký výsledek a návratnost investice? Jak věda ovlivňuje prosperitu společnosti?
Miloslav Polášek, PhD. – doktorát z anorganické chemie získal na Univerzitě Karlově (2009) a poté absolvoval čtyřletou stáž v Bostonu, USA. Dlouhodobě se věnuje vývoji kontrastních látek pro zobrazovací metody a látek pro léčbu rakoviny pomocí radionuklidů. V současné době je vedoucím skupiny cíleného výzkumu na ÚOCHB. Jedna z jeho technologií byla v roce 2019 licencována americké firmě SHINE Technologies.
Sdílet článek