Gilead Sciences Research Centre

Počátky jedinečné spolupráce mezi ÚOCHB a americkou farmaceutickou společností Gilead Sciences se datují do počátků devadesátých let minulého století.

V roce 2006 byl zahájen partnerský program nazvaný Gilead Sciences Research Centre, v jehož rámci Gilead poskytoval ústavu po dobu pěti let finanční dar ve výši 1,1 milionu dolarů ročně. Ten měl za cíl rozšířit výzkum ústavu na poli lidských nemocí.

Program byl následně obnoven v letech 2011 a 2016, kdy se podpora zvýšila na 1,35 milionu dolarů ročně.

Gilead Sciences Research Centre 4 (2022–)

V roce 2022 byl společný výzkumný program obnoven se zaměřením na oblasti s naléhavými a nenaplněnými zdravotními potřebami.

Gilead v jeho rámci nejen poskytuje finanční podporu, ale přímo spolupracuje na několika vybraných projektech ÚOCHB v oblasti virových, zánětlivých a onkologických onemocnění.

Tomáš Cihlář, viceprezident Gilead Sciences pro výzkum v oblasti virologie: "V Gileadu se zaměřujeme na vyhledávání a vývoj inovativních léků, které pomáhají řešit neuspokojené potřeby a jejichž cílem je zlepšit životy lidí na celém světě, a proto jsme odhodláni pokračovat v partnerství s ÚOCHB. Naším cílem je ukončení epidemie HIV, eliminace virové hepatitidy a zlepšení naší připravenosti na pandemie virových infekcí. Silná výzkumná partnerství, jako je GSRC ve spolupráci s ÚOCHB, jsou klíčová pro dosažení těchto cílů."

Prof. Jan Konvalinka, ředitel ÚOCHB: "S Gileadem nás pojí nejen úspěšná minulost, která přinesla revoluci v léčbě HIV a hepatitidy B, ale, jak věřím, i stejně zajímavá budoucnost. Nad rámec licenčních poplatků za léky proti HIV a hepatitidě typu B Gilead patnáct let v tomto programu podporoval vybrané projekty našich vědců zaměřené na vývoj nových terapií. Jsem moc rád, že v tom bude pokračovat i nadále."

Přečtěte si společné prohlášení.

Předchozí centra