Tisková zpráva

ÚOCHB a Gilead Sciences obnovují společný výzkumný program

1. února 2023
ÚOCHB a Gilead Sciences obnovují společný výzkumný program
Foto: ÚOCHB / Tomáš Belloň

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB) a americká farmaceutická společnost Gilead Sciences dnes oznámily obnovení společného výzkumného programu Gilead Sciences Research Centre at IOCB Prague (GSRC), který se zaměří na oblasti s naléhavými a nenaplněnými zdravotními potřebami. Gilead bude poskytovat finanční podporu a bude spolupracovat na několika vybraných projektech ÚOCHB v oblasti virových, zánětlivých a onkologických onemocnění. 

„S Gileadem nás pojí nejen úspěšná minulost, která přinesla revoluci v léčbě HIV a hepatitidy B, ale, jak věřím, i stejně zajímavá budoucnost.“
— prof. Jan Konvalinka, ředitel ÚOCHB

Partnerský výzkumný program vyrůstá z jedinečné spolupráce ÚOCHB a Gileadu z počátku 90. let, kdy si Gilead licencoval několik sloučenin objevených Antonínem Holým z ÚOCHB a ze tří z nich následně úspěšně vyvinul řadu léků zlepšujících životy milionů pacientů s HIV a hepatitidou B.

„S Gileadem nás pojí nejen úspěšná minulost, která přinesla revoluci v léčbě HIV a hepatitidy B, ale, jak věřím, i stejně zajímavá budoucnost,“ říká prof. Jan Konvalinka, ředitel ÚOCHB. „Nad rámec licenčních poplatků za léky proti HIV a hepatitidě typu B Gilead patnáct let v tomto programu podporoval vybrané projekty našich vědců zaměřené na vývoj nových terapií. Jsem moc rád, že v tom bude pokračovat i nadále,“ dodává Jan Konvalinka.

„Naším cílem je ukončení epidemie HIV, eliminace virové hepatitidy a zlepšení naší připravenosti na pandemie virových infekcí. Silná výzkumná partnerství jsou klíčová pro dosažení těchto cílů.“
— Tomáš Cihlář, viceprezident Gilead Sciences pro výzkum v oblasti virologie

„V Gileadu se zaměřujeme na vyhledávání a vývoj inovativních léků, které pomáhají řešit neuspokojené potřeby a jejichž cílem je zlepšit životy lidí na celém světě, a proto jsme odhodláni pokračovat v partnerství s ÚOCHB,“ říká o prodloužení programu GSRC Tomáš Cihlář, viceprezident Gilead Sciences pro výzkum v oblasti virologie. „Naším cílem je ukončení epidemie HIV, eliminace virové hepatitidy a zlepšení naší připravenosti na pandemie virových infekcí. Silná výzkumná partnerství, jako je GSRC ve spolupráci s ÚOCHB, jsou klíčová pro dosažení těchto cílů.“

Původně pětiletý program Gilead Sciences Research Centre at IOCB Prague byl zahájen v roce 2006 a v letech 2011 a 2016 byl prodloužen na dalších 5 let. V jeho rámci společnost poskytovala finanční podporu přes 1 mil. dolarů ročně na inovativní výzkumné projekty ÚOCHB na poli lidských nemocí.

O Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR 

ÚOCHB je přední mezinárodně uznávaná vědecká instituce, jejímž hlavním posláním je základní výzkum v oblasti chemické biologie a medicinální chemie, organické a materiálové chemie, chemie přírodních látek, biochemie a molekulární biologie, fyzikální chemie, teoretické chemie a analytické chemie. Nedílnou součástí poslání ÚOCHB je přenos výsledků základního výzkumu do praxe. Důraz na mezioborové zaměření výzkumu ústí do řady aplikací v medicíně, farmacii a dalších odvětvích.

O Gilead Sciences

Gilead Sciences, Inc. je americká farmaceutická společnost, která již více než tři desetiletí usiluje o průlomové objevy v medicíně s cílem vytvořit zdravější svět pro všechny lidi. Společnost se zaměřuje na vývoj inovativních léků pro prevenci a léčbu život ohrožujících onemocnění, včetně HIV, virové hepatitidy a rakoviny. Společnost Gilead působí ve více než 35 zemích světa s ústředím ve Foster City v Kalifornii, USA.

Sdílet článek
Čtěte dále...
Prohlédnout všechny články arrow