Váš webový prohlížeč je zastaralý. Aktualizujte svůj prohlížeč pro větší bezpečnost, rychlost a nejlepší zkušenosti na tomto webu

Viry, bakterie a věda (Týden vědy a techniky)

13. listopadu 2019
ÚOCHB
Datum

13. listopadu 2019

Čas

17:00 Dominik Rejman – Jak se vyhnout post-antibiotické éře (přednáška)

17:50 Marcela Pávová – Virus: přítel, či nepřítel? (přednáška)

Místo
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
Flemingovo nám. 2
Praha 6

Blok přednášek a exkurzí zaměřený na výzkum virů a bakterií na našem ústavu. Vysvětlíme vám, jak fungují antibiotika či antivirotika, co způsobuje rezistenci na ně, proč na některé virové či bakteriální nemoci pořád není lék a jak na to reagují naši vědci.
  
Po přednáškách se budou moci návštěvníci podívat do laboratoří přednášejících vědců, kde se dozví více o jejich výzkumu.

Program je určen pro publikum starší 15 let.

Program

17:00 Dominik Rejman – Jak se vyhnout post-antibiotické éře (přednáška)

Bakteriální resistence dramaticky narůstá a zároveň počet nových schválených antibiotik klesá. Začíná post-antibiotická éra? Co můžeme dělat, abychom se vyhnuli antibiotické krizi a mohli společně s bakteriemi spokojeně obývat planetu Zemi další tisíce let?

(Dominik Rejman, PhD. je vedoucí skupiny cíleného výzkumu zaměřené převážně na hledání nových antimikrobiálních látek. Skupina v současné době pracuje na třech značně mezioborových projektech, na kterých spolupracuje se špičkovými tuzemskými i zahraničními pracovišti.) 

17:50 Marcela Pávová – Virus: přítel či nepřítel? (přednáška)

Viry způsobují celou řadu vážných a někdy smrtelných onemocnění, na něž neexistuje žádný lék, a tak nadále budí obavy v řadách veřejnosti i mezi odborníky. Jaké jsou největší virové hrozby minulosti a současnosti? Jak se proti virům bránit a jaká opatření jsou nutná, chcete-li s nimi pracovat? Jsou viry opravdu náš nepřítel, nebo nám mohou být i k něčemu užitečné?

(Marcela Pávová, PhD. pracuje ve skupině Virologie, která se zabývá např. základním výzkumem na poli HIV-1 a HBV či testováním potenciálních antivirotik. Pracuje v tzv. BSL3 laboratoři vybavené pro studium vysoce infekčních virů (např. HIV-1, chřipka, dengue, herpesviry, HBV a další). 
Sdílet článek