Váš webový prohlížeč je zastaralý. Aktualizujte svůj prohlížeč pro větší bezpečnost, rychlost a nejlepší zkušenosti na tomto webu

Článek

Chlormethylace nitroaromátů: Nová reakce, nové možnosti

23. září 2019

Ve skupině Petra Beiera na ÚOCHB se podařilo odhalit, prozkoumat a zveřejnit nové možnosti, jak se dostat k látkám zajímavým hlavně pro další syntézu. 

Viktor Khutoriansky, Blanka Klepetářová a Petr Beier přišli na postup, kterým je možno zavést chlormethylovou skupinu na nitroaromát. To je zajímavé hned ze dvou důvodů. Této reakci totiž nevadí, že kromě nitroskupiny se na aromatickém jádře může nacházet široká škála různých jiných skupin. Chlormethylová skupina je velice užitečná, protože je to cesta, jak na konkrétní místo v molekule něco dalšího „pověsit“. 

Kromě toho je v mnoha takových případech velice jednoduché takovou novou sloučeninu převést na odpovídající nitrobenzaldehyd – stačí otevřít baňku a nechat vzdušný kyslík, ať se postará. Z toho se pak dají vytvářet různá barviva, vůně či léčiva.

Zajímavé je, že takto jednoduchý postup nebyl dosud systematicky popsán.
Původní článek: Viktor V. Khutorianskyi, Blanka Klepetářová, and Petr Beier. Organic Letters 2019 21 (14), 5443-5446. doi.org/10.1021/acs.orglett.9b01676 
Sdílet článek
Čtěte dále...
Prohlédnout všechny články arrow