Tisková zpráva

Nový fond podpoří spolupráci vědců z České republiky a MIT

27. dubna 2021

Navazování vědecké spolupráce mezi vědci z České republiky a světoznámého Massachusettského technologického institutu (Massachusetts Institute of Technology, MIT) usnadní nový program MIT-Czech Republic Seed Fund. Fond vzniká ve spolupráci MIT, Akademie věd ČR a Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, jehož dceřiná společnost IOCB Tech do fondu vloží 300 tisíc amerických dolarů.

MIT má v současnosti 16 podobných programů zaměřených na konkrétní země, jako např. Německo, Japonsko či Izrael. Program má za cíl podporovat spolupráci vědců v rané fázi, kterou nepokrývá standardní grantová podpora.

„Považujeme to za ‚první vlaštovku‘ tohoto typu spolupráce a současně důležitý signál o kvalitě vědy v České republice,“ komentuje vznik fondu Eva Zažímalová, předsedkyně Akademie věd ČR. „Nepochybujeme o tom, že to našim výzkumným ústavům velmi rozšíří obzory a možnosti jejich výzkumu. To všechno jsou i důvody, proč o takovou dohodu a spolupráci s MIT Akademie věd tolik usilovala.“

„Z českých zemí v minulých staletích vzešlo mnoho úžasných vědců, intelektuálů a umělců, kteří formovali civilizaci a rozvíjeli naše společné lidství. Díky vynikajícímu výzkumu v takových oblastech, jako je např. umělá inteligence, nanotechnologie, fyzika vysokých energií či biochemie, je Česko pro MIT přirozeným partnerem,“ vysvětluje zájem o spolupráci ze strany MIT Markus Buehler, profesor inženýrství na MIT a předseda poradní komise fondu. „Jsme nadšeni z této příležitosti pro výzkumníky z Česka a MIT, aby společně hledali možnosti spolupráce a v blízké budoucnosti rozvinuli větší a trvalé společné výzkumné projekty.“

„Jsem rád, že se podařilo tuto spolupráci připravit. Českým vědcům přinese nové možnosti a zároveň pomůže upevnit partnerství mezi Českou republikou a MIT,“ říká o spolupráci Hynek Kmoníček, Velvyslanec ČR ve Spojených státech amerických. „Doufám, že se MIT-Czech Republic Seed Fund etabluje jako součást česko-amerických vztahů ve výzkumu a vývoji a zároveň, že spolupráce nastartovaná s jeho pomocí povede k zajímavým objevům a inovacím.“

Přihlášky: od září do půlky prosince

Vznik fondu umožní finanční podpora společnosti IOCB Tech, kanceláře pro transfer technologií při Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB).

„ÚOCHB vidí v mezinárodní spolupráci jeden ze základních předpokladů pro špičkovou vědu a MIT je rozhodně tou institucí, která v celé řadě oborů patří k nejlepším,“ říká Zdeněk Hostomský, ředitel ÚOCHB.

„Je nám ctí, že můžeme finančně podpořit tento skvělý projekt, který bude pomáhat všem vědeckým institucím v České republice navázat plodnou spolupráci s MIT, a budeme se těšit na její výsledky,“ dodává Martin Fusek, ředitel společnosti IOCB Tech.

Program MIT-Czech Republic Seed Fund bude v příštích třech letech rozdělovat každoročně 100 tisíc USD, a to mezi 3 až 5 nových spoluprací. Peníze budou moci být využity na úhradu nákladů za cestování a ubytování spojených s pracovními setkáními a vědeckými stážemi. O finanční podporu budou žádat společné týmy vědců z MIT a ČR. Letos na jaře a v létě zorganizuje MIT dva webináře s praktickými informacemi pro uchazeče. Přihlášky bude možné zasílat od září do půlky prosince, o úspěšných žadatelích se rozhodne do dubna následujícího roku a první cesty bude možné uskutečnit v červnu 2022.

Na české straně bude program zastřešovat Akademie věd ČR. Otevřený bude pro vědce z výzkumných a akademických institucí v České republice a jejich partnery z MIT.

Sdílet článek
Čtěte dále...
Prohlédnout všechny články arrow