Článek

Aktualizované výsledky analýzy antigenních testů a hra Mistr antigenu

5. května 2021
Aktualizované výsledky analýzy antigenních testů a hra Mistr antigenu
Vědci představili hru na procvičení vizuálního vyhodnocení výsledků antigenních testu: www.mistrantigenu.cz.

V březnu představili vědci ze Skupiny Jana Konvalinky při Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR novou metodu pro rychlou a snadnou analýzu antigenních testů na SARS-CoV-2, v níž se zaměřili na zjištění a možnosti porovnání limitu detekce testů s využitím standardu virového antigenu.

V analýze* vědci zjišťují limity detekce testů jak při strojovém vyhodnocení, tak při vizuálním odečtení uživateli. Výsledky ukazují, že mezi testy existují výrazné rozdíly a současně že efektivitu testování antigenními testy lze zvýšit proškolením uživatelů.

Vědci pokračují s analýzou dalších testů a průběžně zveřejňují aktualizované výsledky.

Aktuální výsledky analýzy

PDF
Metodika a cíle analýzy antigenních testů (aktualizace 30. dubna 2021) PDF (229 kB)
PDF
Výsledky analýzy antigenních testů (aktualizace 24. srpna 2021) PDF (663 kB)

Hra Mistr antigenu

Tým rovněž nedávno představil online hru na procvičení vizuálního vyhodnocení výsledků antigenních testů.

Hru si můžete zahrát na www.mistrantigenu.cz.

* Účelem Analýzy antigenních testů na SARS-CoV-2 je vědecký příspěvek k diskusi o metodách pro určení parametrů testů z hlediska racionálního určení pořadí, v jakém by mohly jít testy do klinických srovnávacích validačních studií, nikoli jakékoliv praktické doporučení či závěry směřované vůči jejich uživatelům. Výsledky naměřených hodnot je nutné interpretovat výhradně ve vztahu k použité metodice a cílům pozorování antigenních testů. Porovnání testů bylo provedeno v necertifikované laboratoři a pro nekomerční výzkumné účely. Uvedený přístup umožňuje jednoduché přímé srovnání limitu detekce testů se standardem virového antigenu, nenahrazuje však klinickou studii a nemusí vypovídat o citlivosti testu v klinické praxi.

Sdílet článek
Čtěte dále...
Prohlédnout všechny články arrow