Jubilejní konference "70 years of IOCB Prague and beyond"

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR oslavil 70 let své existence jubilejním sympoziem, jednodenním přednáškovým festivalem propojujícím některé z historicky nejvýznamnějších oblastí výzkumu ÚOCHB s jeho současnou špičkovou vědou a přednáškami významných hostí ze zahraničí.
Jubilejní konference [Video]
[Video má anglické a české titulky]
Program
Bohatá a slavná historie
Dopolední část jubilejního sympozia 70 years of IOCB Prague and beyond byla věnována bohaté a slavné historii ÚOCHB.
Posluchači si vyslechli vzpomínku na úspěchy a promarněné příležitosti peptidové chemie v ÚOCHB od Michala Lebla, připomínku počátků strukturní biologie od Petra Štropa (ALX Oncology, USA), shrnutí historie steroidní chemie od Pavla Kočovského, nukleosidové chemie od Marcely Krečmerové a chemie přírodních produktů od Ireny Valterové a také stručnou historii hmotnostní a NMR spektroskopie v ÚOCHB od Josefa Cvačky a Martina Dračínského.

























Současná věda
V odpoledním bloku představili svůj nejnovější výzkum někteří z juniorských vedoucích skupin v ÚOCHB.
Hana Cahová mluvila o nekanonických RNA čepičkách a objevování jejich role. Milan Vrábel hovořil o významných úspěších a výzvách v oblasti bioortogonálních reakcí. Tomáš Slanina představil své projekty zaměřené na ve vodě rozpustné fotospínače a reverzibilní fotochemické systémy, které by se uplatnily v chemické biologoii, molekulární elektronice či materiálové chemii. A v neposlední řadě Miloslav Polášek hovořil o velkém potenciálu organických komplexů prvků vzácných zemin a nových technologiích vyvíjených v jeho skupině.








Zvané přednášky
Měli jsme také tu čest přivítat několik významných hostí ze zahraničí.
Tomáš Cihlář, viceprezident pro výzkum v oblasti virologie ve společnosti Gilead Sciences (USA), proslovil Přednášku Antonína Holého, v níž hovořil o dosavadní cestě i nejnovějším úsilí v oblasti objevování léků proti HIV.
Marek Basler z Biocentra Basilejské univerzity (Švýcarsko) hovořil o prostorové a časové regulaci sekrečního systému typu VI u gramnegativních bakterií.
Petra Schwille, ředitelka Oddělení buněčné a molekulární biofyziky v Institutu Maxe Plancka pro biochemii (Německo), informovala o nejnovějších výsledcích ve snaze dosáhnout spontánního dělení umělých buněk na bázi vezikul.












Poster session
Během konference proběhla také polední poster session s přehledem vybraných výzkumných projektů vědeckých skupin z ÚOCHB a také přehledem činnosti společností působících při ÚOCHB.









