Článek

Mladí vědci z ÚOCHB získávají cenu za chemii Francouzského velvyslanectví

23. června 2023
Mladí vědci z ÚOCHB získávají cenu za chemii Francouzského velvyslanectví
Cena Jean-Marie Lehna 2023 (Foto: Eva Kořínková)

Dva mladí vědci z ÚOCHB uspěli v letošním ročníku vědecké soutěže pořádané Francouzskou ambasádou. Velvyslanectví oceňuje každý rok mladé badatele a badatelky z českých univerzit a výzkumných institucí Akademie věd. Soutěží se v celkem sedmi kategoriích, které zahrnují humanitní, společenské i přírodní vědy. Cena za chemii nese jméno francouzského nobelisty Jean-Marie Lehna, jenž se slavnostního předávání osobně zúčastnil. 

V soutěžním klání uspěli Adam Jaroš ze skupiny Lubomíra Rulíška (Teoretické bioanorganické chemie), který skončil na třetím místě, a Jakub Štoček ze skupiny NMR spektroskopie. Ten obsadil první místo a považuje podle vlastních slov cenu Jean-Marie Lehna za velkou čest a motivaci pro další výzkum. 

„Doufám, že výsledky naší práce poslouží jako významný zdroj informací a inspirace pro badatelskou činnost ostatních výzkumných týmů, které se věnují NMR spektroskopii a výpočetní chemii. Tento úspěch vnímám nejenom jako svůj osobní, ale také jako ocenění vynikající práce mých kolegů ve skupině NMR spektroskopie v ÚOCHB,“ říká Jakub Štoček.

Jakub Štoček ze skupiny NMR spektroskopie se umístil na prvním místě. (Foto: Eva Kořínková)

Vědci z ÚOCHB uspěli v konkurenci skoro sedmi desítek kandidátů a kandidátek z celého Česka. Celkem bylo oceněno 24 mladých výzkumníků, kteří prošli nejdřív sítem výběru v domovských institucích a následně obhájili své projekty před porotou. V tomto roce hodnotilo celkem 43 českých a francouzských expertů v sedmi porotách. První tři laureáti v každé sekci mají nárok na finanční odměnu. Dva nejlepší z každé kategorie kromě toho získávají stipendium pro měsíční stáž na francouzských výzkumných pracovištích.

Adam Jaroš ze skupiny Lubomíra Rulíška se umístil na třetím místě. (Foto: Eva Kořínková)

Každá ze zmíněných vědeckých cen má svého vlastního sponzora. Cenu za chemii od letoška finančně podporuje Nadační fond IOCB Tech.

"Pro Nadační fond IOCB Tech je možnost podpořit tuto výjimečnou cenu obrovskou ctí a potěšením, především pro její dlouhou tradici a osobní zapojení nositele Nobelovy ceny. Jako bývalá laureátka mohu potvrdit, že pro studenty je její udělení významným krokem v profesní kariéře i osobním růstu," říká předsedkyně správní rady Nadačního fondu IOCB Tech, Barbara Eignerová.

Barbara Eignerová, předsedkyně správní rady Nadačního fondu IOCB Tech (Foto: Eva Kořínková)

Francouzské velvyslanectví podporuje nadějné vědce v Česku už od roku 1994. Slavnostnímu předávání předsedal velvyslanec Francie Alexis Dutertre a účastnil se ho taky iniciátor celé akce, nositel Nobelovy ceny za chemii z roku 1987, profesor Jean-Marie Lehn. Ten po samotné ceremonii zamířil do ÚOCHB, kde se na vlastní přání setkal s vybranými studenty a diskutoval s nimi o jejich vědeckých projektech.

Jean-Marie Lehn je zakladatelem tzv. supramolekulové chemie. Nobelovu cenu získal za objev syntetických makrocyklických molekul se selektivními vlastnostmi pro vazbu iontů a molekul. Do Česka se profesor Lehn vrací pravidelně a plánuje dorazit i příští rok. Už nyní taky prozradil, že příští jubilejní třicátý ročník bude v mnohém speciální.

Jean-Marie Lehn na setkání s mladými vědci v ÚOCHB (Foto: ÚOCHB/Tomáš Belloň)
Sdílet článek
Čtěte dále...
Prohlédnout všechny články arrow