• Domů
  • Press room
  • Novinky
  • Základní výzkum v ÚOCHB cílený na léčbu rakoviny získává velkou podporu soukromého kapitálu
Článek

Základní výzkum v ÚOCHB cílený na léčbu rakoviny získává velkou podporu soukromého kapitálu

26. června 2023
Základní výzkum v ÚOCHB cílený na léčbu rakoviny získává velkou podporu soukromého kapitálu
Dr. Zuzana Kečkéšová, vedoucí skupiny Nádorové supresory (Foto: ÚOCHB/Tomáš Belloň)

Dr. Zuzana Kečkéšová a její tým se může spolehnout na další finanční injekci z komerčního sektoru. Společnost BTCZ Ventures ze skupiny bpd partners poskytne na základní výzkum zaměřený na léčbu rakoviny milion eur. Dohodu o pokračování spolupráce zahájené před pěti lety podepsali zástupci firmy s vedením ÚOCHB. 

Na začátku byla originální myšlenka Zuzany Kečkéšové, která se zaměřila na fakt, že některé tkáně lidského těla skoro nikdy netrpí rakovinou. Tím vzniká předpoklad, že jsou schopné proti zhoubné nemoci bojovat. Zuzana pak identifikovala v těchto buňkách 87 proteinů se zvýšenou pravděpodobností zabíjet rakovinu, které tedy můžou působit jako tzv. tumor supresory (Keckesova et al. 2017, Nature). Některé z těchto proteinů zkoumá podrobně a snaží se na principu jejich fungování vyvinout látku využitelnou v protirakovinné léčbě.

Sama Zuzana Kečkéšová dodává: „Spolupráce s BTCZ Ventures je výborná, velmi si vážím jejich finanční i nadšené lidské podpory. Dosahujeme společně krásných vědeckých výsledků. Proto jsme rozhodli ve spolupráci pokračovat. Chceme totiž odhalit další kapitoly tohoto napínavého až detektivního vědeckého příběhu. Aktuálně se v mém týmu soustředíme na zkoumání vlastností pěti tumor-supresorů.“

Zleva: Jan Konvalinka, Miroslav Tvrzník, Zuzana Kečkéšová, Pavel Brůžek (Foto: ÚOCHB/Tomáš Belloň)

Spokojený je taky ředitel ÚOCHB prof. Jan Konvalinka a přidává svůj komentář: „Práce Dr. Kečkéšové přináší neotřelý pohled na možnosti protinádorové terapie. Jsme rádi, že ji v ústavu máme a taky, že významná finanční skupina rozpoznala originalitu jejích myšlenek a je ochotna podpořit základní výzkum z Akademie věd. Doufáme, že tento příklad následují i další filantropové a investoři. Podpora excelentní vědy je cestou, jak tuhle zemi změnit k lepšímu.“

Práce Zuzany Kečkéšové a její skupiny zaujala lidi ze skupiny bpd partners poprvé v roce 2018, a to natolik, že se rozhodli podpořit ji částkou 1,75 mil. eur na následujících pět let. Potenciál bádání během této doby nezeslábl. Proto společnost BTCZ Ventures podepsala letos v červnu s vedením ÚOCHB dohodu o další podpoře, tentokrát se jedná o částku jeden milion eur na dva roky výzkumu.

„Popsaná forma partnerství je jedinečná v tom, že komerční sektor podporuje zajímavé myšlenky a nadějný základní výzkum ještě před vytvořením patentu. Naše společnost tak může inspirovat další soukromé subjekty v Česku. Podobné investice totiž akcelerují bádání, na jehož konci jsou nová zjištění o fungování lidského těla nebo dokonce efektivnější léčba závažných onemocnění,“ říká zástupce BTCZ Ventures, Miroslav Tvrzník.

BTCZ Ventures s.r.o. je společnost založená skupinou bpd partners a společností B3 Holding s cílem investovat do zajímavých start-up projektů v oblasti zdravotnických technologií a biotechnologií.

Sdílet článek
Čtěte dále...
Prohlédnout všechny články arrow