Článek

Triboluminiscence ve školních lavicích jednoduše a bezpečně

31. července 2023
Triboluminiscence ve školních lavicích jednoduše a bezpečně

Výsledky aktuálního vědeckého výzkumu mohou být někdy jen velmi obtížně přenositelné do prostřední školních učeben a laboratoří. Nový článek Jana Havlíka z VŠCHT Praha a ÚOCHB je však určen přímo pro ně.

Havlík spolu se spolupracovníky popisuje jednoduchou a rychlou syntézu triboluminiscenčního manganatého komplexu, tedy látky, která při drcení svých krystalků vyzařuje záblesky světla. Tato vlastnost je relativně vzácná a je popsáno jen málo sloučenin, které by byly dostatečně jasné a zároveň byly dostatečně bezpečné pro přípravu dětmi v podmínkách běžné školní laboratoře.

Součástí článku je také několik didaktických experimentů názorně demonstrujících magnetické a luminiscenční vlastnosti připravované látky, jako je soutěž v přetahování s pomocí magnetů nebo vliv prostředí na intenzitu fluorescence připravené látky pod ultrafialovým zářením.

Díky jednoduchosti samotného experimentu, bezpečnosti výchozích reaktantů i vizuální přitažlivosti se tak jedná o ideální volbu pro různá vzdělávací prostředí.

Původní článek: Matousek, V.; Matuska, R.; Vranka, T.; Adamec, M.; Herentin, T.; Kalacek, J.; Havlik, J. Exploring Triboluminescence and Paramagnetism: A Rapid Mn Complex Synthesis for High School and Undergraduate Chemistry Laboratories. J. Chem. Educ. 2023. https://doi.org/10.1021/acs.jchemed.3c00372

Foto: Radek Matuška a Jan Havlík Foto: Radek Matuška a Jan Havlík Foto: Radek Matuška a Jan Havlík Foto: Radek Matuška a Jan Havlík Foto: Radek Matuška a Jan Havlík Foto: Radek Matuška a Jan Havlík
Sdílet článek
Prohlédnout všechny články arrow