• Domů
  • Press room
  • Novinky
  • V ÚOCHB vzniká nová vědecká skupina, kterou vede americký vědec Dr. David Sabatini
Tisková zpráva

V ÚOCHB vzniká nová vědecká skupina, kterou vede americký vědec Dr. David Sabatini

13. listopadu 2023
V ÚOCHB vzniká nová vědecká skupina, kterou vede americký vědec Dr. David Sabatini
Dr. David Sabatini, vedoucí nové výzkumné skupiny v ÚOCHB (Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB)

Seniorní vědecká skupina, která vzniká pod vedením Davida Sabatiniho v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, se bude soustředit na molekulární analýzu regulace růstu u živočichů. 

„ÚOCHB je od svých počátků unikátní propojením několika různých oborů a příspěvek špičkového biologa, jakým David Sabatini beze sporu je, do tohoto rámce výborně zapadá.“
— prof. Jan Konvalinka, ředitel ÚOCHB

„Ústav organické chemie a biochemie je od svých počátků unikátní propojením několika různých oborů a příspěvek špičkového biologa, jakým David Sabatini beze sporu je, do tohoto rámce výborně zapadá,“ říká ředitel ÚOCHB, prof. Jan Konvalinka.

David Sabatini je expertem na buněčnou signalizaci, metabolismus nádorových buněk a genetické testování. Dříve působil jako profesor v prestižním Massachusettském technologickém institutu (MIT).

V ÚOCHB působí řada absolventů MIT, Harvardovy univerzity a dalších významných bostonských univerzit, kteří na základě své osobní zkušenosti iniciovali pozvání Dr. Sabatiniho. Mezi ně patří i vedoucí vědecké skupiny v ÚOCHB, Dr. Zuzana Kečkéšová. „Dr. Sabatiniho znám osobně již delší dobu, protože jsem v letech 2008 až 2017 pracovala jako postdoktorandka ve Whiteheadově institutu v laboratoři profesora Roberta Weinberga. Jsem přesvědčena, že tahle nová spolupráce bude velkým přínosem pro náš vědecký tým, a vítám ho mezi námi,“ říká k jeho příchodu do ÚOCHB.

„Je mi ctí, že se mohu připojit k týmu ÚOCHB a přispět k jeho poslání vyvíjet léčivé látky, které pomáhají celé společnosti. “
— Dr. David Sabatini, vedoucí nové výzkumné skupiny v ÚOCHB

David Sabatini navštívil ÚOCHB poprvé před víc než rokem, kdy měl v ústavu odbornou přednášku, která vzbudila příznivý ohlas. Jeho stálé angažmá schválila následně rada pracoviště a také mezinárodní poradní sbor ÚOCHB složený ze zástupců předních vědeckých institucí, jako je MIT, ETH Curich, Oxfordská univerzita, Weizmannův ústav, Společnost Maxe Plancka a další.

„Je mi ctí, že se mohu připojit k týmu ÚOCHB a přispět k jeho poslání vyvíjet léčivé látky, které pomáhají celé společnosti. Budu nejen pokračovat ve výzkumu v oblasti řízení růstu a metabolismu, ale zaměřím se i na další oblasti díky možnosti využít odborné znalosti mých nových kolegů," plánuje David Sabatini.

S některými vědeckými skupinami Dr. Sabatini už stihl navázat spolupráci. Doufá, že jeho poznatky o klinicky relevantních signálních systémech se mohou propojit s dlouhodobým zaměřením ÚOCHB na medicinální chemii a vést k objevu nových léků.

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR (Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB)

ÚOCHB slaví úspěchy na poli medicinální chemie už od druhé poloviny minulého století. Do historie se zapsaly v první řadě známé molekuly profesora Antonína Holého, které se díky spolupráci s americkou farmaceutickou firmou Gilead Sciences podařilo zhmotnit v lécích, které dodnes zachraňují miliony lidí trpících HIV.

Příchod Davida Sabatiniho do ÚOCHB pravděpodobně přitáhne pozornost mezinárodní vědecké komunity a médií. Dr. Sabatini byl v létě 2021 nucen opustit svou pozici ve Whiteheadově institutu při MIT. Vyšetřování MIT dospělo k závěru, že Sabatini porušil interní pravidla týkající se konsenzuálních vztahů na pracovišti tím, že oficiálně nenahlásil vztah s kolegyní, současně vedoucí jiné vědecké skupiny. Záležitost se vyvinula v tvrzení o sexuálním obtěžování, která doktor Sabatini důrazně popírá. V reakci na ně podal několik žalob, aby očistil svou pověst.

Vedení ÚOCHB si je vědomo problémů, která má David Sabatini se svým bývalým zaměstnavatelem. Prof. Jan Konvalinka k tomu uvádí: „Jsme přesvědčeni, že Dr. Sabatini byl za své předchozí činy dostatečně potrestán – i když ÚOCHB by postupoval jinak – a že vědecké komunitě nejvíce prospěje, když se tento brilantní vědec vrátí ke svému výzkumu. Česká i světová vědecká komunita může jen získat, když dá Davidu Sabatinimu druhou šanci.“

Podobně jako profesor Konvalinka podporuje příchod Davida Sabatiniho do ÚOCHB i vedoucí juniorské vědecké Dr. Zuzana Kečkéšová, která je zároveň etickou zmocněnkyní ÚOCHB: „Jsem si dobře vědoma kontroverze, která přerušila kariéru Dr. Sabatiniho, a chápu její komplexní povahu, která stále rezonuje v americkém akademickém prostředí. Zároveň se nedomnívám, že by vyškrtnutí Dr. Sabatiniho ze seznamu osob, jež mohou ještě někdy zastávat nějakou funkci, a rozdávání dodatečných exemplárních trestů pomohlo vyřešit strukturální problémy žen ve vědě.“

ÚOCHB je držitelem HR Award udělované Evropskou komisí za excelenci v péči o lidské zdroje ve vědeckém prostředí a má přísný etický kodex, fungující systém etických zmocněnců a etickou komisi. Dr. Sabatini je povinen dodržovat stejné vysoké standardy chování a ohleduplného jednání, jaké se očekávají od jakéhokoli jiného vedoucího výzkumného pracovníka v ÚOCHB.

Sdílet článek
Čtěte dále...
Prohlédnout všechny články arrow