Tisková zpráva

Zemřel český chemik světového významu Josef Michl

13. května 2024
Zemřel český chemik světového významu Josef Michl
Prof. Josef Michl, Ph.D. (12. března 1939 v Praze – 13. května 2024 v Praze) 

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR s hlubokým zármutkem oznamuje, že v pondělí 13. května ve věku 85 let náhle zemřel významný český chemik a vědecká osobnost světového významu prof. Josef Michl. V ústavu vedl vědeckou skupinu zaměřenou na organickou chemii, současně od roku 1991 do své smrti působil na Coloradské univerzitě v Boulderu (USA).

Prof. Josef Michl, Ph.D. (12. března 1939 v Praze – 13. května 2024 v Praze) byl výrazná osobnost světové chemie s nesmírně širokou oblastí profesních zájmů, v nichž dosáhl významných výsledků a světové proslulosti. Byl vynikajícím teoretikem i experimentátorem, věnoval se mimo jiné makromolekulární chemii, fotochemii, molekulární elektronice, výzkumu směřujícímu k vývoji efektivních solárních článků či tvorbě molekulárních „stavebnic“ umožňujících např. tvorbu nanorotorů a nanomotorů.

„Věda, kterou dělal, byla nejen brilantní, ale taky krásná, hravá a vtipná. A vedle toho a nad tím to byl laskavý a velkorysý muž. Bude nám moc chybět.“
— Prof. Jan Konvalinka, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR

„Byl to jeden z několika skutečných géniů, které jsem měl tu čest potkat. Ovládal celou řadu světových jazyků, měl rozsáhlé znalosti dějin a kultury a hluboké pochopení přírodních věd. Věda, kterou dělal, byla nejen brilantní, ale taky krásná, hravá a vtipná. A vedle toho a nad tím to byl laskavý a velkorysý muž. Bude nám moc chybět,“ uvedl ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR prof. Jan Konvalinka.

„Odchod prof. Michla je velká ztráta, jak z profesního, tak i z lidského pohledu. O chemii a obecně o vědě věděl naprosto vše. Byla radost s ním diskutovat. V posledních 20 letech jsem za ním jezdil do Boulderu každoročně na měsíc, dnes už ne kvůli nedostatku výpočetní techniky, ale pro diskuse o práci a životě obecně. A to se často odehrávalo při konzumaci švestkového koláče, který miloval a který jsem mu u nich doma pekl,“ reagoval na zprávu o úmrtí Josefa Michla místopředseda AV ČR a jeho dlouholetý přítel a kolega Dr. Zdeněk Havlas.

„Odchod prof. Michla je velká ztráta, jak z profesního, tak i z lidského pohledu. O chemii a obecně o vědě věděl naprosto vše. Byla radost s ním diskutovat.“
— Dr. Zdeněk Havlas, místopředseda AV ČR

Josef Michl vystudoval chemii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, na dizertaci pracoval pod vedením kvantového chemika Rudolfa Zahradníka v Ústavu fyzikální chemie ČSAV. Doktorát obdržel v roce 1965, poté působil na univerzitách v Houstonu a v Austinu. Po krátkém návratu do Československa odjel v roce 1968 na letní školu kvantové chemie do Norska, z níž se již po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 nevrátil. Pracoval jako odborný asistent na univerzitě v Dánsku a posléze přesídlil do Spojených států, kde působil na Utažské univerzitě v Salt Lake City a Texaské univerzitě v Austinu. V roce 1991 zakotvil na Coloradské univerzitě v Boulderu, kde až do své smrti vedl vlastní výzkumnou skupinu. Od roku 2006 působil v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, kde v roce 2009 získal prestižní ERC Advanced grant. V roce 1986 byl zvolen členem Národní akademie věd Spojených států amerických a v roce 1988 dva roky poté členem Mezinárodní akademie kvantově-molekulárních věd, jíž později předsedal v letech 2012–2018. Od roku 1995 byl členem Učené společnosti České republiky. V roce 1999 byl zvolen členem Americké akademie umění a věd. Byl autorem více než 600 vědeckých prací, několika knih a patentů.

Josef Michl během své dlouhé a plodné kariéry obdržel řadu prestižních českých a mezinárodních vědeckých ocenění, např. Cenu Alexander von Humboldta (1980), Schrödingerovu medaili (1993), Hammondovu cenu (2015), Cenu Neuron za přínos světové vědě (2016), Medaili Učené společnosti České republiky za zásluhy o rozvoj vědy (2019) a d. Obdržel též čestné doktoráty Georgetownské univerzity, Univerzity Pardubice a Masarykovy univerzity.

Sdílet článek
Čtěte dále...
Prohlédnout všechny články arrow