Váš webový prohlížeč je zastaralý. Aktualizujte svůj prohlížeč pro větší bezpečnost, rychlost a nejlepší zkušenosti na tomto webu

Dream Chemistry Award 2018 získal Dr. Eric Daniel Glowacki

4. prosince 2018
Dream Chemistry Award 2018 získal Dr. Eric Daniel Glowacki

Letošním vítězem mezinárodní soutěže Dream Chemistry Award se stal Dr. Eric Daniel Glowacki z Univerzity v Linköpingu ve Švédsku. Vědecká komise při udělování ceny vyzdvihla jeho projekt zabývající se katalyzátory pro výrobu čisté energie z peroxidu vodíku.

Chemická soutěž Dream Chemistry Award je organizována významnými vědeckými ústavy v Polsku a v České republice za podpory světově proslulých chemiků. Cenu uděluje mezinárodní porota a letos ji získal Dr. Eric Daniel Glowacki z Univerzity v Linköpingu ve Švédsku. Ocenění bylo uděleno za závěr finále soutěže konaného ve Varšavě 3. a 4. prosince. Soutěž založil Ústav fyzikální chemie Polské akademie věd (IChF PAN) v roce 2013 a v současnosti je organizována ve spolupráci s Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB) střídavě ve Varšavě a v Praze.

„Dream Chemistry Award je unikátní soutěž. Ve srovnání s jinými cenami není udělována za konkrétní výsledek, ale za vědecký projekt, který je smělý, vizionářský a který čeká na svou realizaci. Je to cena pro vědce, kteří se nebojí snít a kteří míří za svými sny nikoli kvůli sobě, ale proto, aby se ze světa stalo trochu lepší místo pro nás pro všechny,“ shodují se koordinátoři soutěže prof. Robert Holyst (IChF PAN) a prof. Pavel Jungwirth (ÚOCHB). „To jedinečné vědecké zanícení, které je jedním z hlavních faktorů pohánějících rozvoj civilizace, bylo v prezentacích letošních finalistů dobře viditelné.”
Laureát letošní ceny Dr. Glowacki získal vítěznou sošku a peněžitou cenu 10 000 eur za projekt „Abundant organic catalysts for a peroxide clean energy cycle (Hojné organické katalyzátory pro výrobu čisté energie z peroxidu)“. Jeho hlavní myšlenkou je generování a ukládání čisté energie z peroxidu vodíku.

„Peroxid vodíku, H2O2, se už dlouho používá jako palivo do raket. Můj sen se ale týká něčeho jiného: přípravy katalyzátorů ze zdrojů v přírodě hojných, které by umožnily efektivně, levně a bezpečně generovat, ukládat a uvolňovat energii z peroxidu vodíku,” říká Dr. Glowacki. „Podobně jako jeho příbuzné palivo H2 lze i peroxid vodíku použít pro energetický cyklus bez uhlíku. Oproti vodíku je ovšem H2O2 stabilní kapalina, která nevyžaduje stlačování. Možnost použití peroxidu vodíku jako na okolí nezávislého energetického oběživa byla navrženo už dávno, ale katalyzátory potřebné pro využitelnou konverzi peroxidu zatím nejsou k dispozici. Právě otázka, jak je získat, je jádrem chemického konceptu mého snu: jak chemicky upravit některé látky tak, aby se peroxidový energetický cyklus mohl roztočit.”

Dr. Glowacki je autorem 56 vědeckých článků, které mají více než 2600 citací. Studoval na Univerzitě v Rochesteru, USA a doktorát obhájil v roce 2013 na Univerzitě Johanna Keplera v rakouském Linzi s prací z oblasti technické chemie. Zabývá se především bioelektronikou, supramolekulární chemií a krystalovým inženýrstvím. Spolupracuje s výzkumnými týmy z Japonska, Spojených států, Itálie, Chorvatska, Německa a Polska.

Do finále letošního ročníku soutěže Dream Chemistry Award postoupilo celkem 5 finalistů. Kromě vítěze Daniela Glowackiho to byli tito vědci: Lorenzo Altertazzi (Technická univerzita v Eindhovenu, Holandsko) s projektem „Can we replace cellular enzymes with artificial ones?“, Jeremy Luterbacher (Federální technologický institut v Lausanne, Švýcarsko) s projektem „From plants to green chemicals: breakthrough processes using chemical functionalization“, Michael Saliba (Univerzita ve Freiburgu, Švýcarsko) s projektem „Stable and efficient perovskite solar cells via polyelemental, multicomponent combinatorial engineering“ a Alex Shalek (Massachusettský technologický institut – MIT, USA) s projektem „Novel chemical probes for spatially-resolved, single-cell profiling of tumors to identify new therapeutically actionable mechanisms of immune evasion“.
Soutěže se mohou účastnit vědci do 37 let věku, kteří obdrželi doktorát před méně než 8 lety. Kandidáti mohou být do soutěže nominováni pouze vědci s doktorským titulem a praxí v přírodních vědách delší než 10 let. Nominovaní kandidáti posléze předkládají své soutěžní projekty.

O udělení ceny rozhodovala letos vědecká komise složená z profesorů z nejprestižnějších polských ústavů zaměřených na chemii, fyziku, biologii, medicínu a materiálové inženýrství. Čestnou komisi soutěže tvoří tito významní chemici: laureát Nobelovy ceny Prof. Richard Schrock (MIT, USA), Prof. Krzystof Matyjaszewski (Carnegieho-Mellonových univerzita, USA), Prof. Josef Michl (Coloradská univerzita v Boulderu, USA a Ústav organické chemie a biochemie AV ČR) a Prof. Bartosz Grzybowski (Národní ústav vědy a technologie v Uslanu, Jižní Korea a Ústav organické chemie Polské akademie věd).

V loňském finále soutěže, které probíhalo v Praze, zvítězila Dr. Jessica R. Kramer z Utažské univerzity, USA za projekt zaměřený na vývoji nových metod a nástrojů pro studování změn ve struktuře glykokalyxu, tedy v oligosacharidové vrstvě pokrývající buněčné membrány. Lepší poznání vlivu, jaký má tato vrstva na rozvoj rakoviny, by posloužilo účinnějšímu vývoji protirakovinné léčby.

Více podrobností o soutěži lze nalézt na www.dreamchemistryaward.org.
Sdílet článek
Čtěte dále...
Prohlédnout všechny články arrow