Novinky
Typ
+
Roky
+
Unikátní způsob recyklace vzácných zemin z ÚOCHB může posílit surovinovou nezávislost Evropy a…
Vědecký tým Dr. Miloslava Poláška z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR vynalezl nový způsob separace prvků vzácných zemin, lanthanoidů, využívaných ve velké míře v elektronice, medicíně, automobilovém a obranném průmyslu. Unikátní…
Český Krumlov hostil mezinárodní konferenci o chemii nukleových kyselin
V Českém Krumlově se v červnu konala mezinárodní konference Symposium on Chemistry of Nucleic Acid Components (SCNAC) věnovaná chemii nukleových kyselin. 19. ročník této prestižní akce pořádá už tradičně prof. Michal Hocek z Ústavu…
Vědci z ÚOCHB krotí houbu, která je smrtelně nebezpečná pro pacienty s oslabenou imunitou
Tým vedený prof. Janem Konvalinkou připravil látku, která v laboratorních podmínkách ničí kvasinkovou houbu Cryptococcus neoformans (kryptokokus), smrtelně nebezpečnou pro lidi s oslabeným imunitním systémem. Vědci z Ústavu organické…
Eva Bednářová a Tito Damiani obdrželi Prémii Otto Wichterleho
Prémií Otto Wichterleho, jíž Akademie věd ČR oceňuje mimořádně kvalitní a perspektivní vědce do 35 let, letos obdrželi Eva Bednářová a Tito Damiani z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Prémie se uděluje od roku 2002 a je spojená s…
Potřebujeme ženské vzory, aby se dívky nebály do vědy jít, říká prof. Cecília Maria Arraiano, která…
Cecília Maria Arraiano je světově uznávanou odbornicí na výzkum RNA. Založila a vede vědeckou skupinu ‚Řízení genové exprese‘ v Institutu chemické a biologické technologie na Univerzitě NOVA v Lisabonu, kam se vrátila po postdoktorandském…
Mezi nejlepšími administrativními a technickými pracovníky AV ČR je letos šest lidí z ÚOCHB
Akademie věd ČR rozdávala, jako každý rok, vybraným zástupcům technických a administrativních profesí, děkovné listy. Předseda Akademie Radomír Pánek pogratuloval také šesti kolegům a kolegyním z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. 
Miloslav Polášek z ÚOCHB patří do desítky nejlepších českých inovátorů roku 2025
Mezi deseti nejúspěšnějšími českými osobnostmi a projekty, které letos v tradiční anketě Inovátoři roku vybíraly Hospodářské noviny, uspěl i Dr. Miloslav Polášek, vedoucí skupiny Koordinační chemie z Ústavu organické chemie a biochemie AV…
Léčba cukrovky by mohla být cílenější a bezpečnější, nová sloučenina chrání kosti
Významný pokrok ve výzkumu léčby diabetu 2. typu si připsali vědci z Fyziologického ústavu AV ČR, Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a Národního institutu CarDia. Vyvinuli látku, která se jeví být bezpečnější alternativou k…
Vědci z ÚOCHB jsou na cestě k inovativní léčbě autoimunitního onemocnění způsobujícího vypadávání…
Vědecký tým Dr. Pavla Majera z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR vyvinul novou látku s potenciálem léčit autoimunitní onemocnění alopecia areata, které se projevuje vypadáváním vlasů a vznikem lysin. Výsledky tohoto výzkumu,…
V ÚOCHB se otevřelo další špičkové pracoviště, unikátní zázemí pro kryogenní elektronovou…
V areálu ÚOCHB vyrostla další budova, do níž se přesouvá kryogenní elektronová mikroskopie pod vedením Dr. Tomáše Kouby. V nové budově najdou zázemí především dva špičkové přístroje, v českém prostředí stále vzácný 300 kV kryogenní…
Čeští vědci popisují, jak bakterie unikají před účinky antibiotik
Důležitý krok v boji s antibiotickou rezistencí, která patří mezi hlavní výzvy současné medicíny, udělali vědci z ÚOCHB, ve spolupráci s dalšími kolegy z Akademie věd, konkrétně z Mikrobiologického a Biotechnologického ústavu. Pomocí…
Nový způsob aktivace proléčiv může vést k rychlejší a účinnější léčbě závažných chorob
Vědci z ÚOCHB připravili látky, které dokážou na předem určeném místě v těle aktivovat proléčivo, zvýšit jeho efektivitu a zrychlit působení. Díky tomu bude možné líp cílit např. na zhoubné nádory, což má potenciál vylepšit terapii…
Projekt ChemCell z ÚOCHB si získal pozornost na biotechnologické konferenci Prague.bio
Konference Prague.bio Conference 2024, která se konala 24. září v pražském Slovanském domě, přivítala 300 návštěvníků z řad vědců, odborníků na biotechnologie a inovátorů z celého světa. Potvrdil se tak vysoký zájem, který akce zaznamenala…
Nové molekuly z ÚOCHB snižují chuť k jídlu a chrání mozek před nemocemi typu Alzheimerovy choroby
Vědci z týmu Dr. Lenky Maletínské vyvinuli novou látku odvozenou od peptidu, který se přirozeně nachází v mozku. Její využití má šanci přispět k řešení dvou zásadních zdravotních výzev moderní doby: obezity a Alzheimerovy choroby.…
Podcast CHEmic #32 – DNA a RNA jsou základními kameny stavebnice, ze které se staví nová medicína,…
Medicína se už nemusí spoléhat jen na blokování nežádoucích reakcí. Dokáže tvořit něco, co v organismu zatím chybělo, říká v podcastu CHEmic prof. Michal Hocek z ÚOCHB.
Vědci z ÚOCHB vyvíjejí novou generaci DNA testů pro široké spektrum využití
Výzkumná skupina pod vedením Dr. Edwarda Curtise vyvinula dva nové typy katalytických DNA molekul (tzv. deoxyribozymů), které můžou posloužit jako základ nové generace testů na přítomnost různých patogenů. Upravená DNA totiž dokáže…
Nová česká firma spojená s ÚOCHB má šanci proniknout mezi světovou špičku v oblasti genové terapie
Technologie z laboratoří Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR dostala výjimečnou příležitost uspět v bouřlivě se rozvíjejícím segmentu genové terapie. Výsledky úspěšného výzkumu má totiž šanci posunout dál nově založená soukromá firma…
Tři Prémie Otto Wichterleho směřují do ÚOCHB
Tři z Prémií Otto Wichterleho pro rok 2024, jimiž Akademie věd ČR oceňuje mimořádně kvalitní a perspektivní vědce do 35 let, směřují do Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Ocenění obdrželi Erik Andris, Jana Škerlová a Daniel Bím.
Podcast CHEmic #30 – Objeví se tropické nemoci i v Česku? Lék na ně hledá Evžen Bouřa z ÚOCHB
Jeho cílem je látka, která by účinkovala proti celé rodině RNA virů. „Jsme na správné cestě,“ říká o svém výzkumu Evžen Bouřa z ÚOCHB Veronice Sedláčkové v podcastu CHEmic. 
Vědci z ÚOCHB rozvíjejí možnosti využití RNA v genové medicíně
Dr. Petr Cígler a jeho spolupracovníci pracují na zdokonalení molekulárních přepravních systémů ribonukleové kyseliny (RNA) do buněk. Otázka, jak ji efektivně dopravit na určené místo v těle, aby tam cíleně umlčela špatně fungující gen,…