Evropská noc vědců

Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB

Noc vědců je celoevropská vědecko-popularizační akce, do níž se pravidelně zapojují i vědci z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.

Letošní Noc vědců u nás proběhne 6. října 2023 od 17 do 21 hodin.

Pro návštěvníky jsme připravili interaktivní hru plnou chemických hádanek, barevnou a světelnou show před vchodem do ústavu, chemické pokusy pro děti od 8 let a jako vždy i prohlídku tajných chodeb ústavu.

Podrobný program a registraci na chemický workshop pro děti najdete zde.

2022

30. září 2022 nabídla Evropská noc vědců v ÚOCHB tyto exkurze:

  • Zvuková exkurze do světa molekul
  • Fluorescence v akci
  • Dotkni se molekul
  • Čichová laboratoř
  • Hmatová laboratoř
  • Barevná a ohnivá show

Podrobný program najdete zde.

2021

V roce 2022 proběhla Noc vědců po roční přestávce opět přímo v ústavu a přilákala přes 450 návštěvníků.

2020 (online)

V roce 2020 se Noc vědců přesunula do online prostoru. Pro virtuální návštěvníky jsme připravili reportáže z některých laboratoří zapojených do výzkumu spojeného s bojem proti nemoci COVID-19. Navštívili jsme virologickou laboratoř vedenou Janem Weberem, která se podílela na výzkumu viru a na vývoji nových souprav pro izolaci virové RNA, laboratoř Zlatka Janeby, usilující ve spolupráci s vědci z VŠCHT o vývoj nových potenciálně léčivých látek, i Vývojové centrum ÚOCHB vedené Ondřejem Pačesem, v němž se vyvíjela nová zařízení a pomůcky pro testování, analýzu či aktivní ochranu před virem.

2019

V roce 2019 návštěvníci mohli vyslechnout přednášku Dr. Miroslava Poláška o vztazích mezi vědou a ekonomikou, sledovat prskající a ohnivé pokusy před budovou nebo zajít na některou z exkurzí. Na exkurzích si pak posvítili na DNA, sledovali triky silných magnetů používaných v magnetické rezonanci, setkali se s barevnými solárními články, které jednou budou lepší než křemíkové, navštívili další experimenty, prošli se podzemím a technickým zázemím a dorazili až k termitišti.