Evropská noc vědců

Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB

Noc vědců je celorepubliková vědecko-popularizační akce, do níž se pravidelně zapojují i vědci z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.

Podívejte se, jak to u nás v předchozích letech vypadalo.

2021

V roce 2021 proběhla Noc vědců po roční přestávce opět přímo v ústavu a přilákala přes 450 návštěvníků.

Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB

2020 (online)

V roce 2020 se Noc vědců přesunula do online prostoru. Pro virtuální návštěvníky jsme připravili reportáže z některých laboratoří zapojených do výzkumu spojeného s bojem proti nemoci COVID-19. Navštívili jsme virologickou laboratoř vedenou Janem Weberem, která se podílela na výzkumu viru a na vývoji nových souprav pro izolaci virové RNA, laboratoř Zlatka Janeby, usilující ve spolupráci s vědci z VŠCHT o vývoj nových potenciálně léčivých látek, i Vývojové centrum ÚOCHB vedené Ondřejem Pačesem, v němž se vyvíjela nová zařízení a pomůcky pro testování, analýzu či aktivní ochranu před virem.

2019

V roce 2019 návštěvníci mohli vyslechnout přednášku Dr. Miroslava Poláška o vztazích mezi vědou a ekonomikou, sledovat prskající a ohnivé pokusy před budovou nebo zajít na některou z exkurzí. Na exkurzích si pak posvítili na DNA, sledovali triky silných magnetů používaných v magnetické rezonanci, setkali se s barevnými solárními články, které jednou budou lepší než křemíkové, navštívili další experimenty, prošli se podzemím a technickým zázemím a dorazili až k termitišti.

Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB