Tisková zpráva, Fotogalerie

Vítězkou Dream Chemistry Award 2019 se stala Yujia Qing z Oxfordské univerzity

5. prosince 2019
Vítězkou Dream Chemistry Award 2019 se stala Yujia Qing z Oxfordské univerzity
Yujia Qing, vítězka letošní Dream Chemistry Award

Vítězkou mezinárodní soutěže mladých vědců Dream Chemistry Award 2019, která 2. a 3. prosince 2019 proběhla v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR v Praze, se stala Yujia Qing z Oxfordské univerzity. Vítězka si kromě sošky Dream Chemistry Award odnáší souhrnnou finanční odměnu 11.000 eur.

Dream Chemistry Award je soutěž pro mladé vědce do 37 let, kteří obhájili doktorský titul před méně než 8 lety a byli nominováni respektovanými vědci z celého světa. Nominovaní vědci do soutěže zasílali návrhy vizionářských projektů z oblasti chemie či z pomezí chemie a dalších přírodních věd s ambicí a potenciálem změnit svět k lepšímu.

„Dnešní sny mladých vědců formují vědu zítřka a já jsem moc rád, že ÚOCHB a IChF to oceňují,“ uvedl o soutěži její zakladatel a spoluorganizátor Prof. Robert Hołyst z Ústavu fyzikální chemie Polské akademie věd (IChF).

Autoři pěti nejlepších projektů byli oceněni cenou Dream Chemistry Top 5 spojenou s finanční odměnou 1.000 eur a pozváni k účasti ve finále v pražském Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB), v němž před odbornou porotou prezentovali a obhajovali své projekty a soutěžili o absolutní vítězství v soutěži a finanční odměnu 10.000 eur.
Prof. Pavel Jungwirth z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB
„Stejně jako v předchozích letech jsme slyšeli moc krásné prezentace pěti brilantních mladých vědců, kteří v nadcházejících letech budou lídry v moderních oblastech chemie. A opět bylo extrémně těžké vybrat mezi nimi absolutního vítěze, který by zachoval tu pravou rovnováhu mezi sny a realitou, měl hlavu v oblacích, ale nohy pevně na zemi,“ zhodnotil projekty letošních finalistů organizátor české větve soutěže Prof. Pavel Jungwirth z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.

Vítězkou soutěže se stala Yujia Qing z Oxfordské univerzity, kde v současnosti působí jako postdoktorandka ve skupině profesora Hagana Bayleyho. Ve svém výzkumu se věnuje vývoji transmembránových signálních systémů, které by mohly najít využití při vývoji syntetických buněk a tkání. Yujia Qing v soutěži uspěla s projektem „Sequencing Life“ zaměřeným na vytvoření univerzálního chemického nástroje pro současnou analýzu mnoha různých polymerních molekul přítomných v biologickém materiálu, s cílem zásadně usnadnit zkoumání molekulárních principů života.
„Jsem vděčná a poctěna, že jsem vyhrála Dream Chemistry Award. Soutěž nám poskytla jedinečnou příležitost mluvit o našich odvážných a ambiciózních návrzích, jak se vyrovnat s různými chemickými výzvami, a mluvit se špičkovými vědci z chemických či příbuzných oborů, kteří nám poskytli konstruktivní zpětnou vazbu k návrhu a realizaci našich snů.“
— Yujia Qing, vítězka letošní Dream Chemistry Award
V pětici finalistů se kromě vítězky umístili také Emiliano Cortés z Ludwig Maximilian University v Mnichově s vysněným projektem zaměřujícím se na fotokatalýzu pro využití světelné energie včetně slunečního svitu jako zdroje energie pro efektivnější výrobu chemických látek potřebných v průmyslu; Jeffrey D. Martell z University of Wisconsin-Madison s projektem usilujícím o efektivní katalýzu a katalyzátory vytvořené z DNA za pomoci nanotechnologií, které by se chovaly podobně jako přírodní bílkovinné enzymy; Hannes Mikula z Technické univerzity ve Vídni s projektem zabývajícím se cílením molekul v těle, tak aby z nich vzniklo léčivo až v místě potřebného účinku, což by umožnilo využívat například při léčbě nádorů i mnohem toxičtější léčiva; a Yoeri van de Burgt z Eindhoven University of Technology s projektem kombinujícím moderní strojové učení s principy přenosu signálu na nervových synapsích s cílem navrhnout senzorový čip schopný velmi snadno a rychle provádět biopsii, tedy diagnostický postup užitečný při prevenci i léčbě rakoviny.

Soutěž Dream Chemistry Award byla založena v roce 2013 Ústavem fyzikální chemie Polské akademie věd ve Varšavě (IChF PAN). V roce 2017 se do její organizace zapojil Ústav organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB) a od té doby se soutěž koná každoročně střídavě v Praze a ve Varšavě.

Hlavním partnerem a sponzorem tohoto ročníku byla společnost IOCB Tech
Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB
Sdílet článek
Čtěte dále...
Prohlédnout všechny články arrow