• Domů
  • Press room
  • Novinky
  • Pamětní granty Martiny Roeselové pro rok 2024 uděleny. 10 mladých vědkyň a vědců získá celkem 1,5 milionu korun
Článek, Fotogalerie

Pamětní granty Martiny Roeselové pro rok 2024 uděleny. 10 mladých vědkyň a vědců získá celkem 1,5 milionu korun

19. prosince 2023
Pamětní granty Martiny Roeselové pro rok 2024 uděleny. 10 mladých vědkyň a vědců získá celkem 1,5 milionu korun
Příjemci Pamětních grantů Martiny Roeselové 2024 (Foto: Libor Fojtík)

Pamětní grant Martiny Roeselové, který finančně podporuje mladé vědkyně a vědce pečující o dítě předškolního věku, zná své příjemce pro rok 2024. Nadační fond IOCB Tech oznámil jména deseti nových příjemkyň a příjemců grantu, mezi něž rozdělí 1,5 milionu korun.

Stipendium ve výši 150 tisíc korun získávají studenti postgraduálního studia a postdoktorandi aktivně působící v oboru přírodních věd na univerzitách a neuniverzitních vědeckých pracovištích v České republice, kteří zároveň pečují o dítě předškolního věku. Finanční podpora je určená na pokrytí služeb péče o dítě tak, aby se vědci a vědkyně na začátku rodičovství mohli i nadále věnovat studiu či výzkumu a neztratili kontakt se světovou vědou.

„Úspěšné skloubení špičkové vědy a rodičovství je snem mnohých, ale dosáhnou ho jen někteří. Abychom šance na naplnění tohoto snu zvýšili, poskytujeme mladým vědkyním a vědcům stipendia, která jim mají pomoci zůstat skvělými rodiči, a přitom se i nadále aktivně věnovat vlastnímu výzkumu,“ vysvětluje cíle grantu Barbara Eignerová, předsedkyně správní rady Nadačního fondu IOCB Tech.

Pamětní grant Martiny Roeselové připomíná památku mezinárodně uznávané vědkyně Martiny Roeselové z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, kde také vznikl. Uděluje se od roku 2016 a až dosud jej obdrželo 35 mladých vědkyň a vědců z řady českých univerzit a výzkumných institucí, např. pozdější držitelka ERC Starting grantu Dr. Kateřina Sam z Biologického centra AV ČR či Dr. Lenka Gahurová, čerstvá vedoucí laboratoře vývojové epigenetiky a bioinformatiky na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity.

„Trochu se mi tají dech, jak se ze skromných začátků díky podpoře nadačního fondu stal Pamětní grant Martiny Roeselové něčím, co pomáhá už desítkám mladých badatelů a badatelek skloubit vědeckou práci s péčí o předškolní děti,“ říká zakladatel grantu a koordinátor hodnotící komise prof. Pavel Jungwirth. „Mám hroznou radost, že nositeli grantu jsou nejen bádající mámy, ale i tátové, a že kvalita žádostí je čím dál lepší, i když naše rozhodování je pak o to těžší. Věřím, že Martina se na naše úsilí ze svého vědeckého nebe dívá se shovívavým úsměvem a snad je i potěšena.“

Držiteli Pamětního grantu Martiny Roeselové pro rok 2024 jsou:

  • Eva Bártová (Přírodovědecká fakulta, Ostravská univerzita)
  • Michaela Capandová (Lékařská fakulta & Ústav výpočetní techniky, Masarykova univerzita)
  • Suada Djukaj (Fakulta chemicko-inženýrská, VŠCHT)
  • Martina Greplová Žáková, Ph.D. (ELI Beamlines)
  • Jana Junová (Matematicko-fyzikální fakulta, Univerzita Karlova)
  • Mykhailo Khytko (Matematicko-fyzikální fakulta, Univerzita Karlova / Fyzikální ústav AV ČR)
  • Ali Masihi (Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova)
  • Tereza Novotná Jaroměřská (Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova)
  • Veronika Prozorova (Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská, ČVUT)
  • Waheed Ur Rahman, Ph.D. (Mikrobiologický ústav AV ČR)
Předávání Pamětních grantů Martiny Roeselové 2024 (Foto: Libor Fojtík) Předávání Pamětních grantů Martiny Roeselové 2024 (Foto: Libor Fojtík) Předávání Pamětních grantů Martiny Roeselové 2024 (Foto: Libor Fojtík) Předávání Pamětních grantů Martiny Roeselové 2024 (Foto: Libor Fojtík) Předávání Pamětních grantů Martiny Roeselové 2024 (Foto: Libor Fojtík) Předávání Pamětních grantů Martiny Roeselové 2024 (Foto: Libor Fojtík) Předávání Pamětních grantů Martiny Roeselové 2024 (Foto: Libor Fojtík) Předávání Pamětních grantů Martiny Roeselové 2024 (Foto: Libor Fojtík) Předávání Pamětních grantů Martiny Roeselové 2024 (Foto: Libor Fojtík) Předávání Pamětních grantů Martiny Roeselové 2024 (Foto: Libor Fojtík) Předávání Pamětních grantů Martiny Roeselové 2024 (Foto: Libor Fojtík) Předávání Pamětních grantů Martiny Roeselové 2024 (Foto: Libor Fojtík) Předávání Pamětních grantů Martiny Roeselové 2024 (Foto: Libor Fojtík) Předávání Pamětních grantů Martiny Roeselové 2024 (Foto: Libor Fojtík) Předávání Pamětních grantů Martiny Roeselové 2024 (Foto: Libor Fojtík) Předávání Pamětních grantů Martiny Roeselové 2024 (Foto: Libor Fojtík)

O Martině Roeselové a pamětním grantu

Martina Roeselová (1965–2015) byla mezinárodně uznávaná fyzikální chemička z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Během své plodné vědecké kariéry vychovala s podporou svého muže Marka tři děti, přitom současně podporovala začínající vědkyně a vědce a snažila se v akademickém prostředí vytvářet podmínky k tomu, aby bylo možné úspěšně kombinovat rodinný život a vědeckou práci. Pro to vše byla Martina oblíbenou přednášející, školitelkou a kolegyní. Když Martina v únoru 2015 ve věku nedožitých 50 let zemřela na rakovinu, rozhodli se její kolegové založit na její počest vědecké stipendium, jehož cílem bylo poskytnout finanční podporu studujícím či začínajícím vědcům a vědkyním-rodičům, která by pokryla potřebné služby péče o děti. První grant byl udělen pro rok 2016 a finančně jej podpořila rodina Martiny Roeselové a řada další soukromých dárců. Od roku 2022 grant uděluje a rozvíjí Nadační fond IOCB Tech.

Nadační fond IOCB Tech

Nadační fond IOCB Tech byl založen v roce 2022 techtransferovou společností IOCB Tech. Ta je dceřinou firmou Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, pro který zajišťuje služby související s přenosem poznatků základního výzkumu do praxe. Posláním fondu je přispívat k rozvoji vědy a praktickému využití jejích výsledků v životě. Posiluje rovněž povědomí veřejnosti o zásadním přínosu vědeckého bádání. Specializuje se na pomoc konkrétním vědcům a projektům či na získávání zahraničních výzkumných pracovníků pro českou vědu. Podporuje také studijní pobyty a výměnu zkušeností mezi vědci a studenty nebo podnětné projekty zaměřené na popularizaci vědy a jejího přínosu pro společnost. Od svého vzniku rozdělil fond již přes 32 milionů korun.

Sdílet článek
Čtěte dále...
Prohlédnout všechny články arrow