Váš webový prohlížeč je zastaralý. Aktualizujte svůj prohlížeč pro větší bezpečnost, rychlost a nejlepší zkušenosti na tomto webu

  • Domů
  • Press room
  • Novinky
  • Pipetovací roboty pro izolaci virové RNA využívající metodu týmu Pavla Šáchy nasazeny do praxe
Článek

Pipetovací roboty pro izolaci virové RNA využívající metodu týmu Pavla Šáchy nasazeny do praxe

15. května 2020

Vědci a studenti Fakulty elektrotechnické ČVUT a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT připravili několik pipetovacích robotů pro automatizaci testování vzorků na COVID-19. Roboty již testují vzorky v laboratořích Nemocnice Na Bulovce a 1. LF UK, další bude nasazen do klinické praxe ve FN Královské Vinohrady. 

Roboty automatizují izolaci RNA metodou vyvinutou v týmu Pavla Šáchy z Ústavu organické chemie a biochemie AV s použitím magnetických nanočástic z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů Univerzity Palackého v Olomouci.

Projekt je příkladem úspěšné mezioborové spolupráce. Pavel Šácha s kolegy Robinem Kryštůfkem a Františkem Sedlákem vyvinuli nový protokol pro izolaci RNA, výzkumné ústavy a komerční firmy nabídly robotické pipetovací manipulátory a ČVUT pomohlo adaptovat protokol pro robotické nasazení a připravit roboty pro nasazení v klinické praxi.

Více se dočtete zde: FEL ČVUT spolu s CIIRC ČVUT připravila pipetovací roboty pro testování vzorků na Covid-19

Sdílet článek
Čtěte dále...
Prohlédnout všechny články arrow