• Domů
  • Press room
  • Novinky
  • Léčba hypoxie mikroporézní vodou – Dream Chemistry Award 2021 získal Jarad Mason z Harvardu
Článek

Léčba hypoxie mikroporézní vodou – Dream Chemistry Award 2021 získal Jarad Mason z Harvardu

8. prosince 2021
Léčba hypoxie mikroporézní vodou – Dream Chemistry Award 2021 získal Jarad Mason z Harvardu

6. a 7. prosince proběhlo v Praze finále mezinárodní vědecké soutěže Dream Chemistry Award 2021. Vítězem letošního ročníku se stal Jarad Mason z Harvardovy univerzity (USA) za projekt týkající se léčby hypoxie mikroporézní vodou. Spolu s cenou obdržel finanční odměnu 10 000 eur. Vědecká porota soutěže rovněž udělila ceny TOP 5 Prize pro nejlepší projekty soutěže. Soutěž Dream Chemistry Award pořádá Ústav organické chemie a biochemie AV ČR ve spolupráci s Ústavem fyzikální chemie Polské akademie věd.

Dream Chemistry Award je netradiční mezinárodní vědecká soutěž oceňující mladé chemiky, kteří odvážně sní o řešení fundamentálních vědeckých projektů. „Dream Chemistry Award jsme založili v roce 2013 a od začátku jsme věděli, že to byl dobrý tah. My všichni o něčem sníme. A vytrvalí snílkové mezi námi dokážou změnit svět. Během těch 8 let jsme viděli, jak moc jsou potřeba projekty, které se nemusí řídit byrokratickými restrikcemi systémů grantové podpory. Konec konců, ty největší vědecké úspěchy začínají právě snem a svobodnou představivostí. V Dream Chemistry Award nabízíme mladým vědcům právě takovou příležitost svobodně snít,“ říká o soutěži její zakladatel prof. Robert Hołyst z Ústavu fyzikální chemie Polské akademie věd (ICHF-PAS).

Vítězem letošního ročníku se stal Dr. Jarad Mason z Harvardovy univerzity (USA) s projektem nazvaným „Treating Hypoxia with Microporous Water“ (Léčba hypoxie mikroporézní vodou). Jarad Mason sní o možnosti ukládat vratným způsobem ve vodných roztocích velké objemy molekul plynu, i když jsou takové plyny ve vodě špatně rozpustné. Konkrétním příkladem by mohlo být ukládání kyslíku, aby se zabránilo hypoxii, tj. nedostatku kyslíku.

Cenu Dream Chemistry Award za rok 2021 obdržel Jarad Mason z Harvardovy univerzity za projekt léčba hypoxie mikroporézní vodou (Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB)

„Zní to skoro jako klišé, ale bylo to tak – letošního vítěze bylo extrémně těžké vybrat, neboť všech pět finalistů předvedlo parádní projekty,“ říká organizátor soutěže prof. Pavel Jungwirth z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB). „Rozhodnout jsme ale museli, takže po dlouhé diskusi porota vybrala jako vítězný projekt sen o inovativní léčbě akutního nedostatku kyslíku (hypoxie) pomocí nanoabsorbentů na bázi zeolitů, který prezentoval Jarad Mason z Harvadu. Blahopřeji všem, Jaradovi zvlášť!“

Soutěže se mohou zúčastnit pouze vědci nominovaní respektovanými odborníky v oboru. Ti jsou následně pozvání k zaslání přihlášky s návrhem vysněného projektu.

„Soutěžící jsou z celého světa. Chtějí řešit problémy, které se týkají např. ukládání či produkce energie, tajemství života, udržitelného růstu a využívání materiálů či ochrany životního prostředí, někteří zase chtějí zavést technologie, které by pomohly zlepšit život v rozvojových zemích. Příprava projektů do soutěže jim dává příležitost rozvinout své nápady. Doufáme, že soutěž posílí jejich odhodlání uskutečnit své vědecké sny o lepším světě,“ dodává Hołyst.

Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB Cenu Dream Chemistry Award za rok 2021 obdržel Jarad Mason z Harvardovy univerzity za projekt léčba hypoxie mikroporézní vodou (Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB) Cenu Dream Chemistry Award za rok 2021 obdržel Jarad Mason z Harvardovy univerzity za projekt léčba hypoxie mikroporézní vodou (Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB) Finalisté soutěže s organizátory. Zleva: Luka Đorđević (Northwestern University), Robert Hołyst (IPC PAS), Johannes Bintinger (Linköping University), Jarad Mason (Harvard University), Ahmed Badran (Scripps Research), Pavel Jungwirth (ÚOCHB), Giulio Ragazzon (ISIS, University of Strasbourg) (Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB)

Při slavnostní ceremoniálu předali organizátoři finalistům soutěže cenu TOP 5 Prize pro nejlepší projekty, spojenou s finanční odměnou 1 000 eur. Oceněnými byli (podle abecedy):

  • Dr. Ahmed Badran ze Scripps Research (USA) za projekt nazvaný „Codon Reassignment Using a De Novo Orthogonal Genetic Code“ (Univerzální přeřazení kodonů pomocí de novo ortogonálního genetického kódu). Ahmed Badran by rád rozšířil funkci genetického kódu a zároveň využil umělé aminokyseliny k vytvoření nových typů proteinů s novými funkcemi, např. pro zvýšené vázání CO2, což by mělo za důsledek lepší růst plodin.
  • Dr. Johannes Bintinger z Linköpingské univerzity (Švédsko) za projekt „Star Trek SWITCH“. Johannes Bintinger sní o řízeném uvolňování molekul/léčiv s přesností na jednu jedinou molekulu s možným použitím v medicíně.
  • Dr. Luka Đorđević z Northwestern University (USA) za projekt „The Dark Side of Photocatalysis“ (Temná strana fotokatalýzy). Rostliny využívají fotosyntézu a viditelné světlo k přeměně CO2 na jiné látky a ke svému růstu. Luka Đorđević by rád udělal totéž i v noční temnotě tím, že by v průběhu dne ukládal elektrony do vhodných molekul pro pozdější využití.
  • Dr. Giulio Ragazzon ze Štrasburské univerzity (Francie) za projekt „Endergonic Reactions Enabled by Catalytic Processes“ (Endergonické reakce umožněné katalytickými procesy). Giulio Ragazzon chce využít rovnovážné reakce, a to podobným způsobem jako příroda (pomocí speciálních dynamických enzymů a spotřeby energie) k přípravě takových produktů, které nelze získat tradičními termodynamickými cestami.
  • Dr. Ghislaine Vantomme z Eindhovenské technické univerzity (Nizozemsko) za projekt „Supramolecular Wires for Brain-Inspired Computing“ (Supramolekulární dráty pro výpočty inspirované mozkem). Ghislaine Vantomme sní o propojení lidského mozku s interaktivními materiály, což by mohlo vést až k možnosti číst myšlenky.

Soutěž Dream Chemistry Award byla založena v roce 2013 Ústavem fyzikální chemie Polské akademie věd s cílem podporovat mladé talentované vědce na cestě za uskutečněním jejich vědeckých snů. V roce 2017 se k soutěži připojil Ústav organické chemie a biochemie AV ČR. Finále soutěže se od té doby koná střídavě v Praze a ve Varšavě.

Hlavním partnerem a sponzorem tohoto ročníku byla společnost IOCB Tech.

Sdílet článek
Čtěte dále...
Prohlédnout všechny články arrow