Článek

Eva Bednářová a Tito Damiani obdrželi Prémii Otto Wichterleho

17. června 2025
Eva Bednářová a Tito Damiani obdrželi Prémii Otto Wichterleho
(Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR)

Prémií Otto Wichterleho, jíž Akademie věd ČR oceňuje mimořádně kvalitní a perspektivní vědce do 35 let, letos obdrželi Eva Bednářová a Tito Damiani z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Prémie se uděluje od roku 2002 a je spojená s finanční odměnou 330 tisíc korun rozloženou do tří let. Dosud ji obdrželo na 540 laureátů a laureátek.

Dr. Eva Bednářová (Skupina Tomáše Slaniny)

Při studiích ji nadchla organická chemie tím, jak dokáže elegantně tvořit komplexní molekuly. Během doktorátu jí učarovalo světlo. Eva Bednářová spojuje ve výzkumu organickou chemii a světelnou energii. Potenciální využití její práce nachází například v cíleném doručení neaktivního léčiva do místa nádoru, kde se světlem aktivuje, čímž by se měly minimalizovat vedlejší účinky chemoterapeutik.

Vědkyně studovala na Univerzitě Karlově a Univerzitě v Montpellier ve Francii; následně vyjela na stáž do prestižní Kolumbijské univerzity v New Yorku, kde se věnovala právě cíleným chemoterapeutikům. Obecněji se zaměřuje na přeměnu světelné energie na energii chemickou za pomoci nových fotoaktivních molekul. Vyvíjí nové syntetické metody, katalyzátory a fotoaktivní molekuly.

(Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR)

Eva Bednářová získala za svou práci řadu ocenění, například Cenu Alfreda Badera nebo Cenu Josefa Hlávky.

Dr. Tito Damiani (Skupina Tomáše Pluskala)

Rodák z Itálie vystudoval původně analytickou chemii na Univerzitě v Parmě. Jako postdoktorand ve výzkumné skupině Tomáše Pluskala v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR navrhnul a implementoval ambiciózní projekt zaměřený na popsání určitých látek v pepřovníkových rostlinách. Pepřovníky se totiž využívají nejen v kuchyni, ale mají i léčebný potenciál. Tito Damiani se zaměřil na jejich sekundární metabolity čili látky, které rostliny produkují nikoli proto, aby přežily, ale k obraně, adaptaci nebo komunikaci; látky účinkují i na člověka. K výzkumu přitom využil inovativní spojení genetiky, enzymologie a hmotnostní spektrometrie.

Ve výpočetní analýze dat z hmotnostní spektrometrie získal Tito Damiani mezinárodní renomé, často je zván, aby přednášel na konferencích nebo předával své znalosti na workshopech.

(Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR)

Vědec je také mimořádně publikačně aktivní, například je prvním autorem v článcích publikovaných v Nature Methods, Nature Protocols nebo The Plant Journal.

Sdílet článek
Čtěte dále...
Prohlédnout všechny články arrow