Významná Evropská organizace pro molekulární biologii se rozrůstá a novým členem se stává i ředitel ÚOCHB prof. Jan Konvalinka

Evropská organizace pro molekulární biologii (EMBO) sdružuje přes dva tisíce špičkových vědců a vědkyň z celého světa. Podporuje talentované badatele ve všech fázích jejich kariéry a pomáhá jim sdílet výsledky jejich výzkumů. Nyní se EMBO rozšiřuje o 69 nových členů z 24 zemí. Jedním z nich je i ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, prof. Jan Konvalinka.
Zvolení do rodiny EMBO se rovná uznání excelentního výzkumu a mimořádných úspěchů ve vědě a zůstává celoživotní poctou. 92 řádných a přidružených členů EMBO získalo Nobelovu cenu a organizace jako celek ovlivňuje směřování vědy a snaží posílit postavení výzkumné komunity ve společnosti.
„Je to pro mne veliká pocta i závazek,“ říká Jan Konvalinka a dodává: „Členové EMBO jsou voleni tajným hlasováním a ke kladnému výsledku proto musíte získat důvěru stovek kolegů z celého světa. Obzvlášť si vážím toho, že se stávám členem této vybrané molekulárně biologické společnosti, ačkoliv jsem chemik. Je to důkaz, že se v současné vědě stírají hranice mezi obory. Nadále chci pracovat hlavně ve prospěch lepších podmínek pro mladé evropské vědecké pracovníky, kteří stojí na začátku své profesní kariéry.“
Jan Konvalinka, vedle ředitelské funkce, vede v ÚOCHB skupinu Proteázy lidských patogenů. V mezinárodních časopisech publikoval víc než 140 odborných prací, které získaly skoro 5.000 citací. Zabývá se hlavně výzkumem virových enzymů a markerů lidských nádorů. Se svými spolupracovníky vyvinul první citlivé metody na testování aktivity proteázy z viru HIV. Z jeho laboratoře vzešlo několik slibných technologií, např. syntetické protilátky iBodies vyvinuté ve spolupráci s Ústavem makromolekulární chemie AV ČR. Za svou práci získal řadu ocenění, např. Dattovu medaili Federace evropských biochemických společností (FEBS) nebo Medaili Učené společnosti ČR. Pravidelně se věnuje popularizaci vědy a za tuto osvětu obdržel cenu předsedkyně vládní Rady pro vědu, výzkum a inovace a také ocenění za popularizaci vědy AFO 2021.
Jednou z důležitých aktivit EMBO je organizování „Young Investigator Programme“ pro mladé vědce, kam se dostala řada špičkových mladých odborníků z ČR. V loňském roce se to podařilo vědci z ÚOCHB Tomáši Pluskalovi. Může se proto setkávat s ostřílenými kapacitami v oboru, čerpat menší granty, školení a mentoring a vyměňovat si zkušenosti s dalšími nadějnými badateli. Tento úspěch naznačuje, že laboratoř Dr. Pluskala má potenciál významně zasáhnout do světového výzkumu. Cílem organizace EMBO je potenciál takových lidí rozvinout a podpořit další vědecké bádání, které může mít příznivý dopad na celou společnost.
- Přečtěte si: Tisková zpráva EMBO
