Váš webový prohlížeč je zastaralý. Aktualizujte svůj prohlížeč pro větší bezpečnost, rychlost a nejlepší zkušenosti na tomto webu

Dny otevřených dveří


Každý rok se během listopadového Týdne vědy a techniky organizovaného Akademií věd ČR otevírají po několik dní i dveře našeho ústavu. 

Ve všedních dnech připravujeme odpolední bloky kombinující přednášky a exkurze spojené konkrétním tématem, ve čtvrtek a v pátek organizujeme exkurze pro školy, v sobotu pak máme Den otevřených dveří pro širokou veřejnost. 

Tento program pak doplňují další přednášky našich vědců proslovené na půdě Akademie věd.

Úterý, 12. listopadu 2019 – Věda a společnost (odpolední blok)

Blok přednášek a exkurzí do laboratoří zaměřený na praktickou funkci vědy v současné společnosti. První přednáška se zaměří na cestu vývoje léčiv od prvního nápadu jednoho vědce až po prodej účinného léčiva v lékárně. Druhá přednáška se bude věnovat vědě jako příležitosti k investici a otázce možných rizik při vědeckém výzkumu.

  • 16:30 Viktor Kolman – Vývoj léků 
  • 17:15 Miloslav Polášek – Věda a ekonomika

Středa, 13. listopadu 2019 – Viry, bakterie a věda (odpolední blok)

Blok přednášek a exkurzí zaměřený na výzkum virů a bakterií na našem ústavu. Vysvětlíme vám, jak fungují antibiotika či antivirotika, co způsobuje rezistenci na ně, proč na některé virální či bakteriální nemoci pořád není lék a jak na to reagují naši vědci.

  • 17:00 Dominik Rejman – Jak se vyhnout post-antibiotické éře
  • 17:50 Marcela Pávová – Virus: přítel, či nepřítel?

Čtvrtek, 14. listopadu 2019 – Den otevřených dveří pro školy

Exkurze a přednášky pro studenty od 13 let (od 8. třídy ZŠ)

Pátek, 15. listopadu 2019 – Speciální program pro skupiny neslyšících žáků a studentů

Exkurze a přednášky pro skupiny neslyšících žáků a studentů, které by se měly registrovat nejpozději do 15. října.

Sobota, 16. listopadu 2019 – Den otevřených dveří pro veřejnost

Během celého Dne otevřených dveří u nás budou probíhat exkurze a prezentace, ve kterých naše vědecké skupiny představí své projekty, zajímavé přístroje či techniky, které používají. Tyto prezentace jsou určeny pro návštěvníky starší 13 let a není nutné se na ně registrovat předem. (Pro neslyšící návštěvníky budeme mít na místě od 10 do 14 hod. tlumočníky do znakového jazyka nebo do češtiny v psané podobě.)

Kromě toho chystáme také chemické workshopy pro malé děti. Vzhledem k jejich omezené kapacitě bude nutné se na tuto část programu registrovat předem.

Podrobný program a informace k registraci na akce pro děti zveřejníme v průběhu října.

Jak to u nás vypadalo v roce 2018