Dny otevřených dveří 2019

Pondělí, 11. listopadu 2019 – O přístrojích, lidech a historii hmotnostní spektrometrie (odpolední blok)

Zveme vás na výpravu, která začíná zhruba před sto lety v laboratořích fyziků zkoumajících výboje ve zředěných plynech a pokračuje válečnými lety spojenými s výrobou atomové pumy i poválečným výzkumem vesmíru. Zastavíme se u zásadních objevů, které posunuly hmotnostní spektrometrii na výsluní současné vědy. Po přednášce bude následovat ukázka experimentu, který stál u zrodu hmotnostní spektrometrie, a nakonec vás pozveme na komentovanou prohlídku Muzea hmotnostní spektrometrie.

  • 17:00 Josef Cvačka – O přístrojích, lidech a historii hmotnostní spektrometrie

Podrobné informace o akci najdete zde.

Úterý, 12. listopadu 2019 – Věda a společnost (odpolední blok)

Blok přednášek a exkurzí do laboratoří zaměřený na praktickou funkci vědy v současné společnosti. První přednáška se zaměří na cestu vývoje léčiv od prvního nápadu jednoho vědce až po prodej účinného léčiva v lékárně. Druhá přednáška se bude věnovat vědě jako příležitosti k investici a otázce možných rizik při vědeckém výzkumu.

  • 16:30 Viktor Kolman – Vývoj léků
  • 17:15 Miloslav Polášek – Věda a byznys

Podrobné informace o akci najdete zde.

Středa, 13. listopadu 2019 – Viry, bakterie a věda (odpolední blok)

Blok přednášek a exkurzí zaměřený na výzkum virů a bakterií na našem ústavu. Vysvětlíme vám, jak fungují antibiotika či antivirotika, co způsobuje rezistenci na ně, proč na některé virální či bakteriální nemoci pořád není lék a jak na to reagují naši vědci.

  • 17:00 Dominik Rejman – Jak se vyhnout post-antibiotické éře
  • 17:50 Marcela Pávová – Virus: přítel, či nepřítel?

Podrobné informace o akci najdete zde.

Čtvrtek, 14. listopadu 2019 – Den otevřených dveří pro školy

Exkurze a přednášky pro studenty od 13 let (od 8. třídy ZŠ)

Pátek, 15. listopadu 2019 – Exkurze do laboratoří pro zrakově, sluchově či pohybově znevýhodněné studenty

Sobota, 16. listopadu 2019 – Den otevřených dveří pro veřejnost

Během celého Dne otevřených dveří u nás budou probíhat exkurze a prezentace, ve kterých naše vědecké skupiny představí své projekty, zajímavé přístroje či techniky, které používají. Tyto prezentace jsou určeny pro návštěvníky starší 13 let a není nutné se na ně registrovat předem. Pro neslyšící návštěvníky budeme mít na místě od 10 do 14 hod. tlumočníky do českého znakového jazyka. (EDIT: Oproti původním plánům nakonec bohužel nebudeme mít přepisovatele do češtiny a angličtiny v psané podobě.)

Kromě toho chystáme také chemické workshopy pro malé děti. Vzhledem k jejich omezené kapacitě bude nutné se na tuto část programu registrovat předem.

Podrobné informace o akci najdete zde.