• Domů
  • Press room
  • Novinky
  • Kam s bílou holí v laboratoři? Svou práci představila v ÚOCHB téměř nevidomá vědkyně Hana Lísalová
Článek

Kam s bílou holí v laboratoři? Svou práci představila v ÚOCHB téměř nevidomá vědkyně Hana Lísalová

11. března 2024
Kam s bílou holí v laboratoři? Svou práci představila v ÚOCHB téměř nevidomá vědkyně Hana Lísalová
Dr. Hana Lísalová, vedoucí laboratoře funkčních biorozhraní ve Fyzikálním ústavu AV ČR. (Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB)

Ve své přednášce představila Dr. Hana Lísalová kolegům a kolegyním z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR například kufřík na testování škodlivých látek v potravinách. Její objev teď využívá mimo jiné Ochranná služba Policie ČR. V odpoledním semináři se pak nezdráhala hovořit ani o překážkách, s nimiž se během své akademické kariéry potýká. Ať už proto, že se musí vyrovnávat se ztrátou zraku, nebo proto, že je žena.

Hana Lísalová vede, navzdory svému handicapu, vlastní vědeckou skupinu ve Fyzikálním ústavu AV ČR a do ústavu v pražských Dejvicích ÚOCHB přijela na pozvání iniciativy Ženy ve vědě v ÚOCHB. Dopolední přednášku věnovala svému výzkumu a mluvila hlavně o přenosném zařízení, které dokáže odhalit patogeny v jídle díky zabudovaným biočipům. Tento princip zúročila Hana Lísalová se svým týmem i při testování na koronavirus, na nějž se zaměřila během nedávné pandemie Covidu 19. Díky tomu, že se jedná de facto o kufřík, je možné testovat kdekoliv v terénu, a to na přítomnost různých patogenů.

Odpoledne pak uspořádaly Ženy ve vědě v ÚOCHB seminář, kde Hana Lísalová sdílela své zkušenosti z vědeckého života. V jejím případě se jedná o velmi silný příběh, protože zvládá vést vědeckou skupinu a vychovávat tři děti, ačkoliv ji od mládí výrazně limituje choroba, která se projevuje postupnou ztrátou zraku. Svým kolegyním, ale i některým kolegům z dejvického ústavu, kteří si přišli poslechnout její vyprávění, prozradila, díky čemu dokáže překonávat tak velké překážky.

Dr. Hana Lísalová, vedoucí laboratoře funkčních biorozhraní ve Fyzikálním ústavu AV ČR. (Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB)

„Dělte se o své pocity se svým týmem, nepřestávejte se učit, respektujte individuální potřeby lidí, se kterými pracujete, a obklopte se inspirativními osobami,“ vypočítává Hana a radí také, co dělat, aby bylo akademické prostředí k ženám přátelštější než dosud: „Buďte aktivní a nebuďte zticha, když vidíte, že se kolem vás děje něco, s čím nesouhlasíte. Postavte se nahlas proti nevhodným a stereotypním poznámkám a oceňujte samy sebe za to, co se vám povedlo.“

Zmíněný cyklus přednášek a seminářů v ÚOCHB se jmenuje podle medicinální chemičky Dany Hockové, která před třemi lety podlehla rakovině. Právě ona zde totiž po covidové pandemii iniciovala pokračování neformálních setkávání žen působících ve vědě.

Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB Foto: Tomáš Belloň / ÚOCHB
Sdílet článek
Čtěte dále...
Prohlédnout všechny články arrow