• Domů
  • Press room
  • Novinky
  • Cenu předsedkyně RVVI za popularizaci vědy obdržel letos ředitel ÚOCHB Jan Konvalinka
Článek

Cenu předsedkyně RVVI za popularizaci vědy obdržel letos ředitel ÚOCHB Jan Konvalinka

8. prosince 2023
Cenu předsedkyně RVVI za popularizaci vědy obdržel letos ředitel ÚOCHB Jan Konvalinka
Udílení Ceny předsedkyně RVVI za popularizaci výzkumu za rok 2023. V zastoupení ministryně Langšádlové, která se pro nemoc nemohla zúčastnit, předala cenu náměstkyně ministryně pro vědu, výzkum a inovace Jana Havlíková. Laudatio přednesla předsedkyně AV ČR prof. Eva Zažímalová. (Foto: Úřad vlády ČR)

Cenu předsedkyně Rady pro vědu, výzkum a inovace (RVVI) získávají veřejně činné osoby, které usilují o osvětu společnosti a komunikaci výsledků vědeckého zkoumání. V roce 2023 ocenila ministryně pro vědu, výzkum a inovace, předsedkyně RRVI Helena Langšádlová za tuto aktivitu biochemika, ředitele Ústavu organické chemie a biochemie prof. Jana Konvalinku. 

On sám k tomu říká: „Ta cena je pro mě velká pocta. Zní to sice jako fráze, ale je to závazek. A co se taky obvykle říká, a taky je to pravda, že v tom nejedu sám. Jede v tom se mnou můj přítel, pan profesor Machala, se kterým jsme řadu věcí dělali společně. Jedou v tom skvělí novináři a novinářky, se kterými jsem měl to potěšení spolupracovat, jako například Bára Tachecí, Martina Mašková nebo Aleš Palán. A úplně na začátku to byl můj vzácný přítel Milan Uhde, kterému posílám velké díky. S ním jsem měl v 90. letech v České televizi první pořady, které lze nazvat vědeckopopulárními.“

Popularizaci vědy se Jan Konvalinka, člen Učené společnosti, věnuje řadu let. Pravidelně vystupuje v pořadech Českého rozhlasu (Laboratoř, Osobnost Plus, Jak to vidí). Posluchačky a posluchači veřejnoprávního rádia mají jistě v živé paměti pravidelný pořad vysílaný v nejsilnějších vlnách covidové pandemie: Koronavirus s Janem Konvalinkou.

Kromě toho má prof. Konvalinka na kontě i desítky vystoupení ve zpravodajských a diskusních pořadech České televize na téma pandemie covidu-19 nebo vývoje virostatik a vakcín (Události a komentáře, Otázky Václava Moravce, 168 hodin ad.) a také články a rozhovory pro noviny a časopisy. Mimo to je spoluautorem popularizačních knih Viry pro 21. století (Academia, 2011), Von Parasiten und Menschen (Springer Verlag Stuttgart, 2023) a Spánek rozumu plodí příšery (Prostor, 2020).

Ministryně Helena Langšádlová předala Janu Konvalinkovi cenu v pražském Hrzánském paláci a slavnostního aktu se zúčastnili rovněž předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová, prorektor Univerzity Karlovy Ladislav Krištoufek, členové RVVI a další přední osobnosti české vědy. Oceněni můžou být nejen vědci, ale také například novináři, učitelé nebo podnikatelé. Tedy lidé, kteří se snaží, aby se veřejnost dozvěděla, jak důležité je vědecké bádání pro celou společnost.

Udílení Ceny předsedkyně RVVI za popularizaci výzkumu za rok 2023. V zastoupení ministryně Langšádlové, která se pro nemoc nemohla zúčastnit, předala cenu náměstkyně ministryně pro vědu, výzkum a inovace Jana Havlíková. Laudatio přednesla předsedkyně AV ČR prof. Eva Zažímalová. (Foto: Úřad vlády ČR) Udílení Ceny předsedkyně RVVI za popularizaci výzkumu za rok 2023. V zastoupení ministryně Langšádlové, která se pro nemoc nemohla zúčastnit, předala cenu náměstkyně ministryně pro vědu, výzkum a inovace Jana Havlíková. Laudatio přednesla předsedkyně AV ČR prof. Eva Zažímalová. (Foto: Úřad vlády ČR) Udílení Ceny předsedkyně RVVI za popularizaci výzkumu za rok 2023. V zastoupení ministryně Langšádlové, která se pro nemoc nemohla zúčastnit, předala cenu náměstkyně ministryně pro vědu, výzkum a inovace Jana Havlíková. Laudatio přednesla předsedkyně AV ČR prof. Eva Zažímalová. (Foto: Úřad vlády ČR) Udílení Ceny předsedkyně RVVI za popularizaci výzkumu za rok 2023. V zastoupení ministryně Langšádlové, která se pro nemoc nemohla zúčastnit, předala cenu náměstkyně ministryně pro vědu, výzkum a inovace Jana Havlíková. Laudatio přednesla předsedkyně AV ČR prof. Eva Zažímalová. (Foto: Úřad vlády ČR) Udílení Ceny předsedkyně RVVI za popularizaci výzkumu za rok 2023. V zastoupení ministryně Langšádlové, která se pro nemoc nemohla zúčastnit, předala cenu náměstkyně ministryně pro vědu, výzkum a inovace Jana Havlíková. Laudatio přednesla předsedkyně AV ČR prof. Eva Zažímalová. (Foto: Úřad vlády ČR) Udílení Ceny předsedkyně RVVI za popularizaci výzkumu za rok 2023. V zastoupení ministryně Langšádlové, která se pro nemoc nemohla zúčastnit, předala cenu náměstkyně ministryně pro vědu, výzkum a inovace Jana Havlíková. Laudatio přednesla předsedkyně AV ČR prof. Eva Zažímalová. (Foto: Úřad vlády ČR)
Sdílet článek
Čtěte dále...
Prohlédnout všechny články arrow