Ceny Josefa Hlávky určené talentovaným studentům a vědeckým nadějím náleží letos i lidem z ÚOCHB
V půlce listopadu převzaly vybrané osobnosti vědy a umění a talentované studentky a studenti cenu nesoucí jméno významné postavy české historie a mecenáše české vědy, Josefa Hlávky. Mezi laureáty jsou i tři mladí vědci spjatí s Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR: Robin Kryštůfek, Ondřej Groborz a Věra Schrenková.
Výzkum doktorandky Věry Schrenkové z ÚOCHB spojuje výpočetní chemii s pokročilými spektroskopickými technikami. Výsledky jejího bádání, užitečné hlavně pro charakterizaci léčiv, zveřejnila řada renomovaných odborných časopisů. „Cena pro mě znamená potvrzení, že moje práce má význam,“ popisuje Věra a dodává: „Teď, na konci doktorského studia hraje i tenhle moment roli v mém rozhodování, jestli pokračovat ve vědecké dráze, nebo ne.“ Kromě samotného výzkumu se totiž Věra Schrenková věnuje také popularizaci vědy a rovněž na tomto poli si vydobyla uznání nejen odborné, ale i laické veřejnosti.
Robin Kryštůfek začal pracovat v ÚOCHB už jako středoškolák a záhy dokázal samostatně navrhovat i provádět experimenty. Je laureátem ceny pro nadějné studenty přírodních věd Česká hlavička z r. 2013 a za diplomovou práci v r. 2022 obdržel Cenu Wernera von Siemense.
„Cenu Josefa Hlávky beru jako velkou čest a povzbuzení do další práce. Je to pro mě připomínka, že má smysl pouštět se do ambiciózních projektů a dělat vědu naplno,“ uvádí Robin Kryštůfek. V ÚOCHB patřil do vědecké skupiny ředitele ústavu, prof. Jana Konvalinky, který o něm říká: „Jedná se o jednoho z nejvýraznějších a nejtvořivějších mladých vědců, které jsem měl čest vést. Vyniká výjimečnou kombinací intelektu, technické zdatnosti a vědecké kreativity. Myslí i na praktické aplikace výzkumu. Během covidové pandemie sehrál důležitou roli v zavádění PCR diagnostiky viru SARS-Cov-2 a významně tak přispěl k ochraně veřejného zdraví.“
Ondřej Groborz vyučuje lékařskou biofyziku na 1. LF UK. Tam, stejně jako v ÚOCHB, se věnuje medicinální a materiálové chemii. Soustředí se hlavně na vývoj želatinových hydrogelů pro podporu regenerace tkání. Dlouhodobě spolupracuje také s Univerzitou v Gentu. „Ceny Josefa Hlávky si velice vážím a vnímám ji jako uznání vědecké komunity, že moje vědecká práce má smysl,“ uvádí Ondřej Groborz.
Cenu Josefa Hlávky spojenou s odměnou 30 tisíc korun převzali letos kromě vědeckých nadějí Akademie věd ČR také studenti pražských vysokých škol, brněnské techniky, Policejní akademie a Západočeské univerzity v Plzni. Nejlepší studenti elektrotechnických fakult byli oceněni Cenou prof. Daniela Mayera a nadace „Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových“ jako každý rok rozdala též Medaile Josefa Hlávky určené nestorům a zakladatelským osobnostem české vědy a umění.